K. Ž. | 24. 5. 2024, 20:45
Toliko bi v Sloveniji stala pomoč pri končanju življenja
Soavtor predloga zakona o prostovoljnem končanju življenja je podal grobo oceno, koliko bi stala pomoč pri končanju življenja.
Pomoč pri končanju življenja še vedno ostaja vroča debata v Sloveniji. Medtem ko ena stran goreče zagovarja pravico do dostojanstvene smrti tistih, ki trpijo, pa druga se druga stran sklicuje na ustavno načelo nedotakljivosti življenja. O pomoči pri prostovoljnem končanju življenja pa bomo odločali na posvetovalnem referendumu 9. junija.
Kot je za Slovenske novice dejal soavtor predloga zakona o prostovoljnem končanju življenja Andrej Pleterski, zakon podpira pomoč pri končanju življenja, pri čemer je bolnik tisti, ki sam "aktivno bodisi zaužije smrtonosno učinkovino ali sproži črpalko, ki vnese učinkovino v njegovo telo. Obstaja tudi izjema, ko pacient iz objektivnih razlogov, ki jih presodi komisija, sam ne more izpeljati samousmrtitve, zato se konec življenja izpelje v obliki evtanazije, torej ko smrtonosno učinkovino vnese nekdo drug, ne pacient sam".
Pleterski je še ocenil, da bi za dotično pomoč zaprosilo 30 do 50 ljudi letno. Prav tako bi bila ta pomoč javnozdravstvena storitev, zaradi česar bi bila za pacienta brezplačna.
Pleterski je za omenjeni medij tudi podal grobo oceno stroškov, ki je bil sicer narejen pred tremi leti, zaradi česar bi se cena do danes zagotovo spremenila. Pred tremi leti so tako stroške ocenili na 1087,80 evra oziroma 28 ur po 38,85 evra na uro. Pod to spadajo lečeči zdravnik in sodelavci 11 ur, neodvisni lečeči zdravnik 3 ure, psihiater 6 ur, neobvezni drugi posvetovalni zdravniki (povprečje) 3 ure ter delo članov delovne skupine 5 ur.
Bolnik bi nato prejel še smrtonosni odmerek, katerega cena se je pred leti gibala okoli 455 evrov. V ceno so všteti tudi infuzijska raztopina, antiemetik, natrijev pentobarbital ter drugi zdravstveni materiali.
Poleg stroškov pomoči, ki je približno 1542,25 evra, bi bilo treba zraven prišteti še stroške notarja. A kot je dejal Pleterski, gre za novo storitev, ki ni bila predvidena v predlogu zakona. Tako bi stroške določila Notarska zbornica Slovenije.
Novo na Metroplay: Bojan Cvjetićanin o novem albumu, najbolj osebnih pesmih in kakšen je na domačem kavču