N.Z. | 24. 11. 2020, 12:56
Popoln pregled običajnih, pogostih in redkih simptomov covida-19
Bliža se sezona gripe, ki 'tradicionalno' nastopi z decembrom in se bo tokrat prvič pojavila vzporedno z epidemijo novega koronavirusa.
Ker se številni sprašujejo, kako ločiti njuno simptomatiko, preden pokličejo osebnega zdravnika, navajamo najbolj aktualen popis vseh simptomov za covid-19.
Zvišana telesna temperatura, kašelj, bolečine v telesu, včasih tudi bruhanje in driska (še posebno pri otrocih), so simptomi, ki so skupni tako gripi kot covidu-19.
Pa vendar obstajajo tudi razlike.
Številni, ki so okuženi s koronavirusom, se ne počutijo bolni, a so vseeno kužni.
Za razliko od gripe, covid-19 lahko včasih izzove izgubo vonja in okusa. Komplikacije, ki jih v najslabšem primeru povzroča covid-19, pa lahko trajno poškodujejo pljuča, srce, ledvica, možgane in druge organe, medtem ko v primeru gripe komplikacije povzročajo vnetje srčne mišice, drugih mišic ali možganov, pa tudi ustavijo delovanje večih organo.
Splošno gledano, zdravniki in stroka covid-19 ocenjujejo kot obolenje, ki prizadane mnoštvo organov, od glave do nožnega palca.
Eden ali več (stranskih) simptomov, ki se prav tako pojavljajo pri pacientih s covidom, so: glavobol, zabasan nos ali nos, iz katere neprestano teče tekočina, mokri kašelj, stiskanje v prsih, izguba diha tekom aktivnosti, slabost in bruhanje, špikanja ali bolečine po telesu, driska ali bolečina v trebuhu.
Na tem mestu gre izpostaviti, da je potek bolezni pri nekaterih izjemno blag, medtem ko se drugi počutijo izjemno slabo in trpijo za več simptomi ter občutkom neprestanega nelagodja.
Prvi je na udaru nos
Covid-19 ni zgolj bolezen respiratornega sistema, temveč se lahko manifestira na številne druge načine.
Tako lahko opazite:
- težave z razmišljanjem,
- nezavest,
- problemi z očmi,
- boleče grlo,
- težave z dihanjem, ko počivate,
- bolečine v prsih,
- razbijanje srca,
- krvni strdki,
- bolečine v mišicah in sklepih,
- žulji na prstih.
Na splošno velja, da je nos tisti, ki je prvi na udaru zaradi receptorjev ACE2, ki virusu 'pomagajo', da vstopi v celice človeka. Dokler se virus množi in širi po respiratornem sistemu, se lahko pojavi anosmija (izguba vonja). Gre za simptom, ki najbolj jasno nakazuje, da gre za covid-19.
Medtem ko se še pred meseci 'zaprt' nos in izcedek iz nosu nista smatrala za simptoma covida, ju stroka zdaj vodi pod zabeležko manj običajnih simptomov. Neprestani suhi kašelj je bolj zgodenj simptom, pa vendar pri nekaterih pacientih opazijo tudi vlažni kašelj ali vneto grlo.
Redki, a izjemno nevarni nevrološki simptomi, ki zahtevajo takojšnjo reakcijo, so:
- zmedenost,
- nezmožnost, da bi se človek zbudil,
- nekoordinirani gibi
- ali simptomi kapi, kot so izcedek iz ust, problemi z govorom in omrtvičenost.
Čeprav sta vročina in močan glavobol pogosta simptoma, pa številni pacienti (do 60 odstotkov njih v eni od študij) nikoli niso razvili simptoma vročine. Nezavest in problemi s tokom misli so pogostejši pri starejših pacientih, medtem ko se bolečine v očeh, srbenje, solzenje ali rdečina oči pojavljajo pri 25 odstotkov njih.
Najbolj redki in neobičajni simptomi
Nekateri pacienti razvijejo vnetje pljuč, saj koronavirus napade prav ta organ. Včasih nivo kisika pada zelo počasi, tako da pacient tega niti ne opazi. Kratko in pohitreno dihanje, precejšnja izguba daha (še posebno v mirovanju) pa so že znaki za urgentno zdravniško pomoč.
Izguba daha in pritisk v prsih tekom aktivnosti so pogosti simptomi, če pa trajajo dolgo ali se slabšajo, je priporočljivo posredovanje zdravniške pomoči.
Bolečine v prsih, razbijanje srca in težave s srčni ritmom so redkejše, a se lahko zgodijo, če pride do vnetja srčne mišice, znižanega krvnega pritiska ali pomanjkanja kisika v krvi ... nekateri hospitalizirani pacienti imajo tudi težave z ledvicami ... nekateri poročajo o driski, bolečinah v trebuhu, slabosti in bruhanja so nekoliko pogostejši simptomi (pri nekaterih pacientih celo edini simptom).
Virus se lahko pojavi na vseh koncih telesa.
Ljudje so poročali o nenavadnih izpuščajih (robustni, gladki, z ali brez srbenja), v redkih primerih pride tudi do vnetja sklepov ali poškodb mišic stegna, ramen ali hrbta, kar povzroča močne bolečine.
Virus se sidra tudi znotraj krvnih žil in v redkih primerih ustvarja krvne strdke, ti pa povzročajo tveganje za infarkt ali kap. V zelo redkih primerih lahko krvni strdek blokira ožilje v ekstremitetah, kar v skrajnem primeru pripelje do amputacije. Tudi zato vsi težji primeri pacientov dobivajo zdravila za redčenje krvi.
Covid pri otrocih praviloma blag
Pri otrocih covid-19 praviloma povzroča le blaga obolenja, le izjemno redko pa vendarle težja vnetja.
Zdravniško pomoč gre iskati, če ima otrok naslednje simptome:
- vročina, ki traja 5 dni in dlje,
- letargija,
- zmedenost,
- nervoznost,
- pomanjkanje apetita ali pa otrok noče piti,
- bleda koža in spremenjen videz kože,
- težave z dihanje (ali prehitro in plitko dihanje),
- pospešeno bitje srca,
- bolečine v prsih,
- bolečine v trebuhu,
- diareja, bruhanje in redko uriniranje.
Svoje simptome pozorno spremljajte prvih 5 do 10 dni nastopa bolezni, še posebno nivo kisika v telesu.
Za zdravniško pomoč zaprosite takoj, ko imate težave z dihanjem ali ko pride do poslabšanja simptomov.
Povzeto po: New York Times in Al Jazeera Balkans, kjer si lahko ogledate tudi nazorno infografiko