Ksenja Žnidaršič | 26. 9. 2023, 20:00
Porast porodov na domu: se zavedate vseh tveganj? Do takšnih zapletov lahko pride ...
Kljub vedno večji priljubljenosti poroda na domu so tveganja za nastanek zapletov bistveno večja kot pri porodu v porodnišnici.
Slovenijo še vedno pretresa nedavni primer smrti novorojenčka, ki je umrl zaradi zapletov pri porodu na domu. Dogodek se je zgodil na območju Policijske uprave Ljubljana, sodeč po neuradnih informacijah pa naj bi babica in mama otroka dojenčka zakopali, ko sta ugotovili, da je ta mrtev.
Dotični primer pa ni dvignil veliko prahu le med splošno javnostjo, ampak tudi v zdravniških ter porodniških vodah, kjer so ginekologi in porodničarji na nogah, saj ljudje niso dovolj informirani glede nevarnosti poroda na domu. Spregovorili smo s predstojnikom Kliničnega oddelka za perinatologijo na UKC Ljubljana, Gorazdom Kavškom, ki nam je dejal, da ni nobene zakonske podlage, da bi porod na domu lahko prepovedali, prav tako to ni namen zdravnikov.
Porast porodov na domu
"V zadnjih 10 letih je začelo naraščati število porodov na domu in zanimanje za to do neke mere, kot tudi drugod po svetu. Mi nismo imeli tradicije rojevanja na domu, vsaj ne po drugi svetovni vojni. Prepoznali smo neko potrebo, da poroda na domu v resnici ne priporočamo, ker je še zmeraj po vseh podatkih porod v porodnišnicah varnejši kot porod doma," je uvodoma dejal dr. Kavšek.
Poudaril je še, da pred 20 leti porodov na domu praktično ni bilo, sedaj pa zadnjih nekaj let opažajo porast. Ocenjuje, da je na leto okoli 100 porodov opravljenih doma. "To je še zmeraj le približno pol odstotka vseh porodov. V državah, kjer to prakticirajo, je to okoli pol odstotka do nekaj odstotkov. Amerika ima okoli pol odstotka, Angleži pa od dva do štiri odstotke," je še dejal.
Mnogokrat se za porod na domu odločajo ljudje, ki si želijo drugačno in bolj osebno izkušnjo, in čeprav se v porodnišnicah poskušajo premikati v tej smeri, popolnoma enako kot doma ne bo nikoli. "Seveda je treba ta tveganja malo uravnotežiti, če tukaj ni iskrenih zapisov tudi o porodu na domu, je težko oceniti in izključiti ta romantični pridih teh zgodb. Če se vse lepo konča in je vse v redu, smo lahko seveda zadovoljni. Po drugi strani pa mnogokrat ni tako."
Nujen pogoj za porod na domu je, da se zanj odločajo le zdrave nosečnice, ki imajo zdrave plodove. V najboljšem primeru se za porod doma odločajo mnogorodnice, saj je tako do lahko do neke mere porod na doma primerljivo ali relativno varen, je opozoril Kavšek. V vseh drugih primerih pa je porod na domu precej bolj tvegan.
Tveganja poroda na domu
"Lahko pride do obporodne hipoksije, pomanjkanja preskrbe s kisikom v tkivih, tudi do smrti. Ta stanja se težko prepozna pri porodu na domu. Prvič, tudi manj se spremlja te plodove in njihove srčne utripe, kar je ena izmed prednosti bolnišnične oskrbe," je obrazložil. Pri porodnicah lahko pride tudi do hude obilne krvavitve, ki je lahko zelo hitra in huda ter v resnici zahteva zelo hitro intervencijo.
"To je eden izmed naslednjih poglavitnih problemov v Sloveniji, možnost hitrega transporta," je poudaril Kavšek. Pri načrtovanih usmeritvah je reševalna služba tudi zrisala točke okoli porodnišnic, kjer bi bilo do neke mere varno rojevati doma, kar se tiče transporta. A vseeno je treba vzeti v zakup tudi zgoščen promet, zaradi katerega se pot do porodnišnice še dodatno podaljša.
Nizozemska raziskava namreč kaže, da je pri porodih na domu v od 23 do 27 odstotkih pri prvesnicah in v od štirih do devetih odstotkih pri mnogorodnicah potreben transfer v porodnišnico. Najpogostejši razlogi so nenapredovanje poroda, fetalni distres, potreba po analgeziji, visok pritisk, krvavitev in nepravilna vstava ploda.
"Lahko pride do poporodne hipoksije, ki je lahko blaga in ima lahko načeloma določene posledice na kasnejši razvoj. Seveda porod na domu ne pomeni, da mama nikoli ne pokaže otroka. Ravno te strokovne usmeritve za načrtovan porod doma so bile narejene s tem namenom." Dodal je, da je ključna težava tudi prepoznavanje nepravilnosti med samim porodom in pravočasen transport.
Za primerjavo je tako vzel Nizozemsko, za katero je tradicionalno in kulturološko značilno, da ženske rojevajo doma. A kljub tej tradiciji se je število porodov na domu na Nizozemskem drastično zmanjšalo. V zadnjih dveh desetletjih se je odstotek porodov na domu zmanjšal s 30 odstotkov na 13, saj so ugotovili, da so njihovi perinatalni rezultati relativno slabi tudi zaradi poroda doma.
"To so zmanjšali za dvakrat, saj se je izkazalo, da kljub zelo dobremu organiziranemu sistemu in s tem tudi transportu prihaja do težav. Izkazalo se je, da je pri prvorodnicah, ki rojevajo doma, od 20 do 40 odstotkov potrebe po transportu, pri mnogorodnicah pa od pet do 10 odstotkov. Predvsem pri slednjih so bili rezultati slabi," je obelodanil ter dodal, da če ima že tako dobro razvit sistem toliko težav, koliko jih ima šele sistem, ki je še v povojih.
Sodeč po posredovanih podatkih, je bilo v letošnjem letu v Sloveniji prijavljenih 10 porodov na domu. Koliko jih je bilo res opravljenih, ni jasno, saj tovrstnih podatkov ni na voljo. "Imamo tudi nekaj transportov, ki so pravilni, kjer porod ne napreduje. Nekatere so pripeljane k nam pozno ali celo prepozno, kjer nato rešujemo določene k sreči običajno ne preveč hude zaplete. Marsikdaj pa kakšne zgodbe tudi ne poznamo, niti ne vemo, na kakšen način se je končalo," je povedal dr. Kavšek.
"Včasih tudi kasneje dobimo kakšno porodnico, ki ima hude krvavitve, tudi dva ali tri tedne kasneje, saj sprva težava ni bila videti tako huda. Okrevanje pa nato traja bistveno dlje časa." Izpostavil je še, da je največja težava v tem, da sistem ni urejen do te mere, da bi imeli popolne podatke, koliko transporta je doseženega, na podlagi katerih bi nato lahko vpeljali korenite in nujno potrebne sistemske spremembe.
Novo na Metroplay: Karin Velikonja | Slovenka, ki je odprla prvi holistični studio v Evropi