La. P. | 23. 12. 2023, 07:00

Napihnjenost, zgaga, slabost: kako preživeti prenajedanje ob božični večerji s čim manj posledicami?

Profimedia

Praznične pojedine so gotovo nekaj, česar se veselimo vse leto, a prinašajo tudi stranske učinke, denimo kopičenje želodčne kisline in napihnjenost ...

Poznate scenarij? Ves december nestrpno pričakujete božično večerjo, potem pa po tretjem kosu orehove potice, ki je sledila pečenki s prilogami, izdatnim količinam francoske solate in ostalim dobrotam odpenjate še zadnji gumb na hlačah, globoko vzdihujete in preklinjate ves svet.

V času božično-novoletnih praznikov več ljudi kot običajno toži za zgago, delno gotovo zato, ker kalorični obroki, kot so pečeno meso, krompir v gosji maščobi, jedi z maslom in tako dalje, upočasnijo praznjenje želodca.

Želodec ostaja poln, želodčna kislina pa se kopiči in bolj verjetno je, da se bo dvignila v požiralnik, kar je vzrok za zgago, pekoč občutek za prsnico, poroča Daily Mail.

Po besedah Petra Whorwella, profesorja gastroenterologije na univerzi v Manchestru, lahko zgago hitro zamenjamo za srčni napad, posebej če še nikoli nismo izkusili bolečine v prsih.

Toda bolečina ob srčnem napadu je kljub temu drugačna, gre za intenzivno bolečino, ki lahko seva v roke, zlasti v levo roko ali vrat. Če doživljate to vrsto bolečine, poiščite nujno zdravniško pomoč, pri zgagi pa si lahko pomagate drugače.

En način je, da imate pri roki zdravila brez recepta, kot sta Rupurut ali Rutacid. Toda če se zgaga pojavi nepričakovano, v domači lekarni pa ni primernega zdravila, dr. Whorwell priporoča mleko, piše Daily Mail. "Začasno bo olajšalo simptome, saj deluje kot blažilnik kisline," pravi.

Ne spreglejte:

Po drugi strani sadni sokovi in metini čaji niso učinkoviti. "Sadni sokovi so kisli, močni čaji in drugi pripravki iz poprove mete pa se sicer včasih priporočajo za pomiritev želodca in kot pomoč pri prebavi, vendar lahko v resnici poslabšajo zgago, saj sprostijo zaklopko med vrhom želodca in požiralnikom."

Če bo vaša zgaga vztrajala še tedne po božiču, pa je seveda pametno obiskati zdravnika, da preveri, ali se za njo skriva kakšen globlji vzrok.

Druženje za praznike ob dobri hrani je prijetno, a malo manj za naš želodec in prebavo ...

Druženje za praznike ob dobri hrani je prijetno, a malo manj za naš želodec in prebavo ...

Profimedia

Nadležna napihnjenost

Če ste po vsakem prazničnem obroku videti, kot da pričakujete naraščaj, se, četudi se vam to tisti trenutek ne zdi ravno najboljša izbira, odpravite na sprehod.

Sprehod po obroku izboljša prebavo, saj stimulira črevesje in pospeši prekrvavitev mišic, tudi tistih v prebavnem sistemu, zato se hrana po telesu premika hitreje.

Pri napihnjenosti vam lahko pomagajo tudi kapsule z oljem poprove mete, ki sprostijo črevesno steno, ali kamilični čaj, ki naj bi pomagal razgraditi pline v prebavnem traktu, čeprav slednje ni znanstveno dokazano. Tudi masaža trebuha od desne proti levi lahko pomaga sprostiti ujete vetrove, saj takšno gibanje sledi poti debelega črevesa.

Kaj pa, če neprijetni občutki v trebuhu niso posledica prekomerne hrane ob božični večerji, ampak ste za praznike dejansko staknili kakšen trebušni virus? Peter Whorwell priporoča, da si pomagate s pitjem rehidracijske solne raztopine.

"Če je nimate, lahko poskusite z limonado (a ne dietno), saj sladkor v njej preprečuje izločanje prekomerne tekočine iz črevesja. Sicer pa je moj nasvet, kako se izogniti bacilom, ki povzročajo zastrupitev s hrano, da si ne pozabite umiti rok po rokovanju s surovim mesom – sam to naredim takoj po tem, ko dam purana v pečico," je še povedal za Daily Mail.

Novo na Metroplay: Maja Keuc iskreno o življenju na Švedskem in kaj jo je pripeljalo nazaj