D. D. | 27. 9. 2023, 06:00

Prehranska dopolnila za krepitev imunskega sistema: jih naše telo sploh potrebuje?

Profimedia

Razkrivamo, kdaj naše telo sploh potrebuje dodajanje vitaminov in mineralov.

Prihajajo hladnejši dnevi, z njimi pa tudi prehladi. Številni v boju za boljši imunski sistem posežejo po prehranskih dopolnilih. Razkrivamo, kdaj naše telo sploh potrebuje dodajanje vitaminov in mineralov.

Kaj so prehranska dopolnila?

Prehranska dopolnila so živila, ki so namenjena dopolnjevanju običajne prehrane pri izboljševanju primanjkljajev določenih hranil, vzdrževanju zadostnih količin teh ali pri podpori določenih fizioloških funkcij. Vsebujejo koncentrirane vire posameznih ali kombiniranih hranil, kot so vitamini, minerali in maščobe v obliki kapsul, pastil, tablet ali praškov.

Strokovnjaki opozarjajo, da se veliko uporabnikov ne zaveda, da prehransko dopolnilo ni zdravilo in zato od njega ni pričakovati zdravilnega učinka. "Prehranska dopolnila so živila in se jih obravnava v okviru živilske zakonodaje, za zdravljenje ali preprečevanje bolezni pa se uporabljajo zdravila," piše Nacionalni portal o hrani in prehrani Prehrana.si.

Pred uživanjem prehranskih dodatkov se posvetujte s svojim zdravnikom.

Pred uživanjem prehranskih dodatkov se posvetujte s svojim zdravnikom.

Profimedia

Kdaj je pametno uživati prehranska dopolnila?

Za pokrivanje potreb telesa po hranilih je najboljša rešitev uravnotežena prehrana. Uživanje prehranskih dopolnil je lahko koristno, če na ta način preprečujemo primanjkljaj hranil, ki jih s svojo prehrano ne zaužijemo dovolj.

Hiter tempo življenja, stres, telesna neaktivnost in nepravilna prehrana so največkrat vzrok, da začne telesu primanjkovati določenih hranil, ki so pomembna za normalno delovanje telesa. Pomanjkanje lahko ugotovimo s krvnim testom. Najpogosteje pride do pomanjkanja vitamina D, vitamina B12, železa in omega 3 maščobnih kislin.

Vitamin D

Vitamin D je pomemben za imunski sistem, kosti in zobe. Če ga primanjkuje, telo ne more absorbirati kalcija iz hrane, kar lahko privede do zmanjšane kostne gostote in večjega tveganja za zlome, nastanek osteoporoze v zrelih letih in nastanka rahitisa pri otrocih.

Najdemo ga v nekaterih živilih, kot so mastne ribe, jajčni rumenjaki, rdeče meso, jetra in gobe, vseeno pa je potrebam po vitaminu D težko zadostiti zgolj s hrano. Glavni vir vitamina D je sonce, a ga jeseni in pozimi v Sloveniji na ta način ne moremo dobiti dovolj, zato je smotrno dodajanje v obliki prehranskih dopolnil.

"Po najnovejših priporočilih v popolni odsotnosti biosinteze človeško telo potrebuje 20 mikrogramov (µg) vitamina D na dan," navajajo na spletni strani Zveze potrošnikov Slovenije.

Omega 3 maščobne kisline

Gre za nenasičene maščobne kisline, ki jih naše telo ne more ustvariti samo, zato jih moramo pridobiti  s prehrano. Omega 3 maščobne kisline se nahajajo predvsem v mastnih ribah, zato se njihovo uživanje priporoča vsaj enkrat tedensko. Kadar to ni mogoče, pa strokovnjaki priporočajo dodajanje prehranskih dopolnil z omega 3 oziroma ribjim oljem.

Vitamin C

Vsem je dobro znano, da vitamin C zelo vpliva na delovanje imunskega sistema. V telesu ima antioksidativno vlogo in sodeluje pri tvorbi kolagena, ki je potreben za normalno delovanje žil, kosti, hrustanca, dlesni, kože in zob. Prispeva tudi k zmanjševanju utrujenosti in izčrpanosti ter pripomore k normalnemu psihološkemu delovanju.

Priporočen dnevni vnos za odraslega človeka je 80 mg vitamina C, ki ga običajno dosežemo z uravnoteženo in pestro prehrano. Največ ga vsebujejo živila rastlinskega izvora, kot so zelena paprika, jagodičevje in citrusi. Povišane potrebe po vitaminu C se lahko pojavijo predvsem pri kadilcih, pri ljudeh z večjimi fizičnimi napori (tudi visoka športna aktivnost), psihičnem stresu, alkoholikih, ob okužbah in pri nekaterih bolezenskih stanjih (sladkorna bolezen in ledvične bolezni).

Kadilci imajo povišano potrebo po vitaminu C.

Kadilci imajo povišano potrebo po vitaminu C.

Profimedia

Železo

Železo je element, ki ima pomembno vlogo pri delovanju telesa. Sodeluje pri prenosu in hrambi kisika in metabolizmu nekaterih hranil. V živilih ga najdemo v dveh oblikah. V živilih rastlinskega izvora se nahaja izključno t. i. nehemska oblika železa, v živilih živalskega izvora pa hemska oblika železa, ki je bolj izkoristljiva. Zato zdravniki velikokrat ljudem, ki ne jedo mesa, priporočajo dodajanje železa v obliki prehranskih dopolnil. Pomanjkanje pa se pogosto pojavi tudi pri nosečnicah in doječih mamah, kar lahko povzroča anemijo (slabokrvnost), lahko pa vodi tudi v druge resne zaplete.

Vitamin B12

Vitamin B12 je pomemben za imunski in živčni sistem. Najdemo ga izključno v živilih živalskega izvora, zelo malo pa tudi v fermentiranih rastlinskih živilih. Če uživamo mešano prehrano, zadostimo potrebam po vitaminu B12, do pomanjkanja pa lahko pride pri osebah, ki ne uživajo dovolj živil živalskega izvora. Da se izognejo posledicam, kot so utrujenost, slabši apetit, depresija in slabši spomin, se priporoča nadomeščanje z dopolnili.

Ali je lahko preveč prehranskih dopolnil škodljivo?

Strokovnjaki opozarjajo, da lahko brezglavo jemanje prehranskih dodatkov negativno vpliva na zdravje, zato se pred uživanjem pogovorite z zdravnikom, ki bo na podlagi krvne slike presodil, kateri minerali manjkajo vašemu telesu.

Novo na Metroplay: Bojan Cvjetićanin o novem albumu, najbolj osebnih pesmih in kakšen je na domačem kavču