N. V. | 28. 9. 2024, 09:30

Morda pa se slabo počutite, ker spite preveč: strokovnjak razkriva, kaj so najbolj očitni znaki prekomernega spanja

Profimedia

Kdaj je spanca preveč?

Spanje je osnovna človekova biološka potreba, kakovosten spanec pa je ključen za dobro počutje in zdravje. Zdravstvene smernice narekujejo, da bi moral odrasel človek spati od sedem do devet ur.

Veliko poslušamo o težavah z nespečnostjo, vendar pa obstajajo tudi težave, povezane s prekomernim spanjem. "Tisti, ki vsakodnevno spijo več kot deset ali devet ur, nato pa se čez dan počutijo utrujene, morda spijo preveč," je za spletni portal Real Simple dejal Martin Reed, strokovnjak za spanje. Potrebe po spanju se od človeka do človeka razlikujejo, daljše spanje pa je problematično le, če to posameznika ovira v vsakodnevnem življenju oziroma pri nalogah, ki si jih je zadal.

Prekomerno spanje

Predolgo spanje pa je lahko tudi kronično stanje, ki je pogosto simptom že obstoječih zdravstvenih težav, kot so apneja med spanjem, simptom zapoznele faze spanja ali hipersomnija. "Tudi ljudje, ki imajo depresijo, bodo verjetno preživeli več časa v postelji," nadaljuje Reed.

Veliko poslušamo o težavah z nespečnostjo, vendar pa obstajajo tudi težave, povezane s prekomernim spanjem.

Veliko poslušamo o težavah z nespečnostjo, vendar pa obstajajo tudi težave, povezane s prekomernim spanjem.

Profimedia

Prekomerno spanje pa je prav tako lahko simptom Parkinsonove bolezni, sindroma nemirnih nog, posledica travmatske poškodbe možganov ... Vendar pa, opozarja Reed, je ob dolgotrajnem prekomernem spancu najboljše obiskati zdravnika in poizvedeti, kaj je razlog.

Simptomi

Zaradi prekomernega spanca boste lahko imeli težave z utrujenostjo čez dan. Nereden urnik spanca in velike razlike v tem, kdaj vstanete iz postelje, lahko zmede telesno uro, telo pa ima posledično težave z uravnavanjem budnosti in zaspanosti.

Predolg spanec vpliva zlasti na razpoloženje. Nekateri občutijo tesnobo, spet drugi so razdraženi, vznemirjeni, utrujeni, nekateri pa poročajo o težavah s spominom.

Kot pišejo na Nacionalnem inštitutu za javno zdravje (NIJZ), je daljši čas spanja v primerjavi z normalno dolžino povezan z razvojem trebušne debelosti. Raziskave pa so tudi pokazale, da pomanjkanje spanja zaradi dnevne utrujenosti vpliva na zmanjševanje telesne dejavnosti.

Novo na Metroplay: Zmagovalec MasterChefa Luka Pangos iskreno o ozadju kuharskega tekmovanja