N.Z. | 13. 11. 2020, 15:08
Preveč sladkorja v prehrani slabi imunski sistem (kar pomaga koronavirusom)
Ko zaužijete večjo količino sladkorja, ta oslabi vaš imunski sistem za nekaj ur. In to nikakor ni nekaj, kar bi si želeli v času trajanja epidemije z novim koronavirusom.
Kot najpomembnejši ukrep zoper širjenje okužb s koronavirusom še vedno velja socialna distanca, a je močan in zdrav imunski sistem zagotovo nekaj, kar bi si v teh dneh morali želeti, je prepričana Leigh Weingus, novinarka, ki je za Huffpost opozorila na nekaj pomembnejših študij zadnjih let.
V času, ko dneve (in zdaj že tedne) preživljamo v samoizolaciji na svojih domovih, zaradi česar so obiski hladilnika neprimerno frekventnejši, se zdijo njena opozorila še kako na mestu. Priznajte namreč, da tesnobo, ki jo te dni čutimo vsi, najpogosteje ’tolažite’ prav s sladkimi prigrizki.
»Študije so jasno pokazale, da je uživanje velikih količin sladkorja povezano s poglabljanjem anksioznosti, pa tudi prezgodnjo smrtjo. Znana posledica je tudi oslabljen imunski sistem,« svari novinarka.
Vaše telo na sladkorju
Medtem ko je sladkor moč najti tudi v sadju in zelenjavi, z zaužitjem katerega vendarle telo oskrbimo tudi z zajetnim arzenalom vitaminov, mineralov in vlaknin, pa industrijsko predelan sladkor močno bremeni delovanje celotnega telesa.
Uživanje velikih količin sladkorja vpliva na vsako celico vašega telesa (in z njimi celoten imunski sistem, ki naj bi se boril z bakterijami in virusi). Sladkor še posebno slabi bele krvničke (alias levkocite oz. bele krvne celice), katerih naloga je uničiti bakterije.
»Ker je hranilna vrednost predelanega sladkorja izjemno nizka, uživanje sladkorja slabi vašo obrambo proti infekcijam. Še več. Sproža vnetne procese v telesu, kar ima za posledico kronična obolenja, na dolgi rok pa tudi srčno-žilne in sladkorne bolezni,« ve povedati internist in gastroenterolog Niket Sonpal.
Z njim se strinja tudi zdravnik in raziskovalec Nate Favini, ki vendarle dodaja, da ta hip vendarle še ne poznamo vseh vzročnih povezav med uživanjem sladkorja in imunskim sistemom. »Vemo pa, da sladkorna bolezen pri obolelih za novim koronavirusom povečuje tveganje za težji potek bolezni COVID-19. Kar daje slutiti, da vas višja vsebnost sladkorja v vaši krvi naredi bolj dovzetne za okužbo z novim koronavirusom.«
Koliko je preveč?
Kaj zdaj?
Naj se torej povsem odrečemo sladoledu, ki vabi iz zmrzovalnika, in pisano posutim krofom, ki dišijo iz (še odprtih) pekarn?
Po Niketu Sonpalu se ni potrebno povsem odreči jedem s sladkorjem, drži pa, da boste le težko držali še pravo mero. Namreč ...
Sonpel dodaja, da je slabitev imunskega sistema mogoče zaznati že 30 minut po zaužitju večje količine sladkorja, njega šibkost pa nato traja tudi do pet ur, zaradi česar gre dobro razmisliti, ali ne bi bilo bolje, da se v teh petih urah po zaužitju sladkih pijač in hrane vzdržite vsakršnega odhoda od doma (tudi nakupov in drugih nujnih opravkov).
Nasvet za močan imunski sistem
Sladkim prigrizkom se vam skratka ni potrebno povsem odreči, gre pa paziti, da zaužitega sladkorja vendarle ne bo preveč.
Nutricionistka Marion Nestle pa (z mislijo na močan imunski sistem) k tem nasvetom dodaja še: »Ne pijte preveč alkohola, ne kadite, poskrbite za dober in krepčilen spanec in, kar je najbolj pomembno, pazite na socialno distanco!«
Morda vas bo zanimalo tudi:
Novo na Metroplay: Bojan Cvjetićanin o novem albumu, najbolj osebnih pesmih in kakšen je na domačem kavču