Ugotovili so, kje je točka, ko vročina postane nevarna.
Kakšna temperatura je previsoka za človeka? Na to vprašanje so v nedavnem poročilu odgovorili profesor Lewis Halsey in njegova ekipa z univerze Roehampton v Veliki Britaniji.
Točka, kjer stvari postanejo nevarne, ko gre za človeško toleranco na vročino, je pri 40 do 50 stopinjah Celzija.
Glavni razlog za to mejo je stopnja presnove v mirovanju, za katero so Halsey in njegovi sodelavci ugotovili, da je lahko višja, ko so ljudje izpostavljeni zelo vročim razmeram.
Povprečna globalna temperatura je vedno višja
Pred dnevi smo zabeležili najtoplejši dan v zgodovini planeta Zemlja, globalna temperatura se v povprečju z leta v leto viša. Temperature so se močno dvignile v regijah južnih Združenih držav Amerike in Kitajske, v severni Afriki pa so dosegle 50 stopinj Celzija – in ravno to je ta meja, ko se pojavijo težave, pravi Halsey in njegovi sodelavci.
Zdravje ljudem pri visokih temperaturah začne pešati
Potekajo dodatne raziskave, da bi bolje razumeli, zakaj višje temperature povzročijo povečanje porabe presnovne energije, Halsey in njegova ekipa pa bodo raziskali tudi, kako lahko razmere nad zgornjo kritično mejo vplivajo na zdravje srca v različnih starostnih skupinah in stopnjah telesne pripravljenosti, poroča IFL Science.
Novo na Metroplay: V zaporu sem plesal | Dragan Živadinov