L. PA. | 13. 9. 2023, 06:00
"Vesela vagina": so tako imenovani probiotiki za ženske marketinški trik ali v resnici delujejo?
So tudi vas že nagovorili probiotiki, ki naj bi uredili vašo vaginalno floro? Na družbenih omrežjih jih promovirajo tudi številne vplivnice. Pa je to res nekaj, kar nujno potrebujemo?
Trpite za nerednimi ali bolečimi menstruacijami, pogostimi vnetji, nerazložljivim izcedkom? Potem vas je gotovo že zamikalo, da bi preizkusili katere od probiotikov, ki naj bi pomagali urediti vašo vaginalno floro.
V zadnjih letih so se tovrstni izdelki, ki se mnogokrat promovirajo kar kot "probiotiki za ženske", namnožili kot gobe po dežju, da so ji spremenili življenje, pa trdi tudi marsikatera vplivnica.
Toda ali naša vaginalna flora, ki je pravzaprav skupek vseh bakterij, virusov, gliv in preostalih enoceličnih organizmov, ki živijo v vagini, v resnici potrebuje "urejanje"? Številne strokovnjakinje pravijo, da ne.
"Če nekaj zveni predobro, da bi bilo res, ponavadi je," je za Guardian povedala ameriška ginekologinja Jen Gunter, avtorica uspešne knjige The Vagina Bible (Biblija vagine). "Če bi obstajala čudežna dopolnila, ki bi rešila tisoč vaginalnih težav, bi jih seveda vsi predpisovali. Če pa je nekdo poln nekih kvazi zdravstvenih trditev, ki jih ni potrdil regulativni odbor, lahko o njih upravičeno dvomimo."
"Večina probiotikov, ki jih lahko kupite, ni klinično preizkušenih za to, kar naj bi počeli," pa pravi Ina Schuppe Koistinen, izredna profesorica na Karolinškem inštitutu na Švedskem, ki se ukvarja prav s področjem vaginalnega zdravja. "So pogosto uporabljeni bakterijski sevi, ki jih je preprosto proizvajati in prodajati."
Probiotiki, ki jih najdemo v nekaterih živilih in jih pogosto jemljemo kot dodatke, so žive bakterije, za katere se domneva, da povečujejo raznolikost mikroskopskih organizmov v različnih delih telesa.
Pogosto jih promovirajo kot dopolnila, ki pomagajo pri številnih zdravstvenih težavah, od napihnjenosti do neprijetnega vonja iz nožnice, vendar Schuppe Koistinenova pravi, da nimamo na voljo probiotikov, ki bi vsebovali vrsto laktobacilov, za katere so znanstveniki ugotovili, da dejansko pripomorejo k zdravju vagine.
Namesto tega tovrstni izdelki največkrat vsebujejo laktobacile lactobacillus plantarum, lactobacillus rhamnosus in bifidobacterium animalis lactis – ki jih običajno ne najdemo v nožnici in verjetno izhajajo iz črevesja ali jih najdemo v fermentirani hrani, pravi. Tudi če bi ti končali na pravem mestu, tam najbrž ne bi uspevali in bi najverjetneje umrli.
Nekateri probiotiki, ki so na voljo na slovenskem trgu, sicer vsebujejo tudi laktobacile lactobacillus acidophilus ali lactobacillus gasseri, ki bivajo v nožnici, a v kombinaciji z drugimi laktobacili, ki jih omenja Ina Schuppe Koistinen.
"Komercialna podjetja, ki prodajajo te probiotike, so zelo bistra, a dokler ni študij, ki bi dokazale njihove dejanske učinke, lahko zelo velik del njihove uspešnosti pripišemo učinku placeba," je prepričana.
Vagina za "srečo" ne potrebuje veliko
Ginekologinja Michelle Swer pa pravi, da doseči, da so naše vagine "srečne", pravzaprav ne bi smelo biti pretežko: pustiti jih je treba, da se čistijo in zaščitijo kar same. "Vagina zna sama vzdrževati čistočo in hormonsko ravnovesje." To pomeni, da je ne bi smeli umivati z geli za prhanje, saj lahko tako podrete naravno ravnovesje, zunanji del, vulvo, pa bi morali spirati le z vodo in blagim milom.
Seveda lahko kdaj kljub temu pride do porušenja naravnega ravnovesja. "Večina žensk ima znotraj vagine majhne količine gliv, a ko se te preveč razmnožijo, lahko pride do glivičnega vnetja," je za Guardian povedala Ina Schuppe Koistinen. Razložila je še, da ima sperma, ko vstopi v vagino, nevtralen pH, zaradi česar vagini doda hranila, ki spodbujajo rast in razmnoževanje bakterij, ki niso laktobacili. Ravno tako na njen pH lahko vpliva menstrualna kri, saj ga zviša, zaradi česar je okolje manj ugodno za laktobacile in lahko povzroči neravnovesje v vaginalni flori.
Toda vagine delujejo tako, da bi se moralo vsako neravnovesje slej ko prej "popraviti" samo. "Ne nazadnje smo narejene zato, da imamo menstruacijo in spolne odnose, tako da se zdrava vaginalna flora vedno povrne v normalno stanje," pravi Schuppe Koistinenova. "Če živite zdravo, dobro jeste, dovolj spite in se varno spuščate v spolne odnose, vam sploh ne bi bilo treba razmišljati o tem."
Lahko pa k vaginalnemu zdravju namesto s probiotiki pripomorete s tem, da namesto tampona ali vložka uporabljate vaginalno skodelico, saj ta "ujame" kri že višje v vagini.
Uporaba kondomov v prvih nekaj mesecih spolnih odnosov z novim partnerjem prav tako lahko zmanjša negativne učinke, ki jih ima na vaginalno floro stik z novimi – partnerjevimi – bakterijami. Strokovnjakinje priporočajo tudi več fermentirane hrane, na primer kislo zelje, kimči, kefir in kombučo.
Novo na Metroplay: "Zgodovine se moramo zavedati, da ne ponavljamo istih napak. Moramo pa jo zagotovo preseči" | Matej Grah