Posledice takšnega življenjskega sloga se dejansko kažejo precej prej, kot smo si mislili doslej.
Negativni vplivi kajenja, pretiranega uživanja alkohola in pomanjkanja telesne aktivnosti se na zdravju človeka začnejo poznati že mnogo prej, kot si morda mislimo – že pri 36 letih. To potrjuje nova finska študija, ki je več kot tri desetletja spremljala zdravstveno stanje 326 posameznikov.
Raziskava, objavljena v znanstveni reviji Annals of Medicine, razkriva, da kombinacija treh škodljivih vedenjskih vzorcev – kajenja, prekomernega pitja alkohola in telesne nedejavnosti – že v zgodnji odrasli dobi pomembno vpliva na duševno in telesno zdravje. Udeleženci so se v raziskavi večkrat ocenjevali – pri 27, 36, 42, 50 in 61 letih – njihovo stanje pa so znanstveniki spremljali z meritvami krvnega tlaka, obsega pasu, ravni sladkorja, holesterola in drugih maščob v krvi.
Rezultati razkrivajo, da so posamezniki, ki so pri 36 letih kazali vse tri nezdrave navade, imeli občutno slabše duševno in telesno počutje v primerjavi s tistimi, ki so živeli bolj zdravo. Povečani so bili simptomi depresije, zmanjšano je bilo splošno psihološko dobro počutje in ocena lastnega zdravja, znatno pa je narasel tudi presnovni (metabolični) zdravstveni rizik.
Zdravnica dr. Tiia Kekäläinen je ob tem poudarila: "Neprenosljive bolezni, kot so bolezni srca in rak, povzročijo skoraj tri četrtine vseh smrti na svetu. A zdrav življenjski slog lahko posamezniku pomaga zmanjšati tveganje in preprečiti prezgodnjo smrt. Naši izsledki kažejo, da je zelo pomembno, da z nezdravimi navadami prenehamo čim prej, saj se njihove škodljive posledice kopičijo skozi leta in vodijo v resne zdravstvene težave v zrelih letih."
Čeprav so znaki slabega zdravja zaradi slabih navad zaznavni že pri 36 letih, znanstveniki sporočajo tudi dobro novico: nikoli ni prepozno za spremembo. Tudi spremembe v srednjih letih prinašajo pomembne koristi za kakovostnejše staranje.