Ibuprofen je eno najbolj priljubljenih protibolečinskih zdravil. Uporablja se za lajšanje vnetij, glavobola, zobobola ali bolečin v hrbtu, pomaga pa tudi pri preprečevanju simptomov prehlada.
V najnovejši raziskavi Univerzitetnega kolidža v Londonu so raziskovalci ugotovili, da ima ibuprofen pozitivne stranske učinke - lahko izboljša spomin in skrajša reakcijski čas pri bolečini.
Raziskovalci so analizirali kognitivne učinke običajnih zdravil v vzorcih okoli pol milijona ljudi v Veliki Britaniji, starih do 73 let. Študija je vključevala tudi podatke o uporabi zdravil ter rezultate preizkusov spomina, reakcijskega časa, sposobnosti razmišljanja ter reševanja težav.
Rezultati so pokazali, da so ljudje, ki so jemali eno od desetih običajnih zdravil, dosegli boljše rezultate v primerjavi s tistimi, ki zdravil niso jemali. Raziskovalci so tako ugotovili, da imajo lahko zdravila za zdravljenje bolečine, vnetja, artritisa, bolezni srca, astme, alergij in visokega krvnega tlaka največji pozitivni učinek na kognitivne funkcije.
Obenem je raziskava pokazala, da ima lahko paracetamol ravno nasproten učinek - lahko poslabša spomin. Tudi antidepresiv fluoksetin negativno vpliva na spomin sposobnost reševanja težav, navaja Fenix Magazin.
Znanstveniki poudarjajo, da ti rezultati kažejo na povezavo mejo na povezavo med jemanjem določenih zdravil in izboljšanjem kognitivnih funkcij, ne dokazujejo pa, da ta zdravila neposredno povzročajo te pozitivne učinke.
O kognitivnih učinkih običajnih zdravil je sicer malo raziskav. Velik izziv za to je namreč dejstvo, da se običajno uporabljajo pri starejših, pogosto v kombinaciji z drugimi zdravili, kar lahko oteži interpretacijo rezultatov.
Novo na Metroplay: Zemlja omogoča, da se zgodi čarovnija | N1 podkast s Suzano Lovec