P. F. | 29. 3. 2024, 16:19
Neverjetno! Naši možgani so se od leta 1930 povečali (kaj pa naš IQ?)
Znanstveniki so ugotovili, da so se človeški možgani v zadnjem stoletju povečali, vendar pa naša inteligenca tone.
Raziskovalci na Univerzi v Kaliforniji so pod drobnogled vzeli različne velikosti možganov ljudi, ki so bili rojeni med leti 1930 in 1970. Ugotovili so, da so se možgani kasneje rojenih generacij zvečali za 6,6 odstotkov. Strokovnjaki predpostavljajo, da je do spremembe prišlo zaradi zunanjih faktorjev, kot so dobri zdravstveni sistem ter družbeno, kulturno in izobraževalno okolje.
Študije so prav tako dokazale, da se je IQ generacij, rojenih v zadnjih desetletjih, zmanjšal, to pa predpisujejo prekomerni uporabi telefonov in interneta. Večji možgani namreč ne pomenijo, da smo zato pametnejši. Nevroznanstveniki pravijo, da dodana možganska masa ne omogoča več inteligence, lahko pa shrani več življenjskih spominov.
Nove raziskave sicer dajejo upanje, da imajo mlajše generacije manjše tveganje za razvoj demence ali Alzheimerjeve bolezni. "Desetletje, v katerem se človek rodi, očitno vpliva na velikost možganov in potencialno tudi na dolgoročno zdravje možganov," je pojasnil Charles DeCarli, glavni avtor študije in profesor nevrologije.
Večji možgani v tem primeru pomenijo boljši razvoj možganov in izboljšanje zdravje možganov. Možgani rastejo iz generacije v generacijo, vendar pa imajo zadnje generacije za dve točki nižji IQ, so ugotovili raziskovalci na Finskem, v Franciji, Veliki Britaniji in drugih državah.
K znižanju inteligenčnega kvocienta bi lahko pripomogla družbena omrežja, saj so se zmanjšale predvsem sposobnosti, kot so dobra retorika, vizualno reševanje težav in numerične sposobnosti.