K. Ž. | 4. 11. 2023, 07:00

Zdaj je uradno: pandemija nas je poneumila (posledice so trajne)

Profimedia

Nova angleška študija je pokazala, da je pandemija covida morda vplivala na zdravje možganov pri ljudeh, starejših od 50 let.

V Združenem kraljestvu so opravili študijo, s katero so želeli preveriti, kako je pandemija covida vplivala na zdravstveno stanje možganov. V raziskavi v času pandemije je sodelovalo več kot 3000 prostovoljcev, ki je izpolnilo letne vprašalnike in rešilo spletne kognitivne teste za merjenje sprememb v spominu in drugih sposobnostih.

Rezultati so pokazali na kognitivni upad, ne glede na okužbo s covidom, poroča BBC. Strokovnjaki sicer menijo, da lahko vzrok za dotične rezultate tiči v stresu, osamljenosti in v uživanju alkohola.

Soočanje s strahovi, skrbmi in negotovostjo zaradi covida ter motnjami v rutini je morda imelo "resničen in trajen vpliv" na zdravje možganov, so prepričani strokovnjaki.

Stopnja upadanja kognitivnih funkcij se je pospešila v prvem letu pandemije, ko je prišlo do lockdowna. Ljudje, ki so se že pred začetkom pandemije soočali z blagimi težavami s spominom, so imeli najhujši splošni upad.

Profimedia

Študija z naslovom PROTECT je bila objavljena v dnevniku The Lancet Healthy Longevity. S študijo so želeli strokovnjaki ugotoviti, kako se zdravi možgani starajo in zakaj nekateri ljudje razvijejo demenco.

Za preverjanje spominskih sposobnosti in sklepanja so strokovnjaki uporabili igre za urjenje možganov, z vprašalnikom pa so iskali možne dejavnike tveganja, ki bi lahko škodovali zdravju možganov.

"Lockdown znatno vplival na zdravje možganov"

Na podlagi trenutnih ugotovitev raziskave vodilna raziskovalka prof. Anne Corbett z Univerze v Exeterju trdi, da je morda pandemija pospešila propad možganov. "Naše ugotovitve kažejo, da so imeli lockdowni in omejitve med pandemijo resničen in trajen vpliv na zdravje možganov pri ljudeh starih 50 let ali več," je dejala. Izpostavila je še, da se tukaj poraja pomembno vprašanje: namreč ali so ljudje, ki so izpostavljeni tveganju za kognitivni upad bolj nagnjeni k razvoju demence. "Zdaj je pomembno, da zagotovimo podporo ljudem z zgodnjim kognitivnim upadom, zlasti zato, ker obstajajo stvari, ki jih lahko naredijo, da zmanjšajo tveganje za kasnejši nastanek demence."

Žiga Živulovič jr./Bobo

Dorina Cadar, strokovnjakinja za demenco z medicinske univerze v Brightonu in Sussexu je dejala, da je bil vpliv pandemije na splošno populacijo "katastrofalen".

"Veliko dolgoročnih posledic pandemije covid-19 ali omejevalnih ukrepov ostaja neznanih," je prepričana. Pri tem je še enkrat poudarila potrebo po strokovnih študijah in raziskavah, saj vedno več dokazov kaže, da lahko nekateri dejavniki, kot je družbena izolacija, negativno vplivajo na zdravje možganov.

Novo na Metroplay: Nuša Lesar o najlepšem letu svojega življenja, materinstvu in delu voditeljice