14. 8. 2024, 09:00 | Promocijska objava

Ruptura PCL – poškodba zadnje križne vezi

promocijska fotografija

Ste v zadnjem času utrpeli udarec v sprednji del kolena in občutili močno bolečino? Vas preplavljajo skrbi pred operacijo? Pozabite na črne scenarije, saj naša strokovna ekipa klinike Medicofit ponuja napredno zdravljenje kolen brez kirurških posegov!

Čeprav je med poškodbami kolen večini poznana ruptura ACL (sprednja križna vez), pomembno vlogo igra debelejša in daljša zadnja križna vez (PCL)

Rupture PCL zajemajo le 3 % vseh športnih poškodb kolena in se v kar 95 % pojavijo v kombinaciji z drugimi natrganinami vezi!

Ali ste vedeli, da večina ruptur PCL nastane zaradi nenadnega in močnega udarca v sprednji del golenice, kar je značilno za prometne nesreče in intenzivne športne aktivnosti?

S poznim ukrepanjem tvegate nadaljnjo vztrajanje nestabilnosti, bolečine, oslabljeno funkcijo kolena in razvoj drugih degenerativnih bolezni. 

Neželenim posledicam se lahko izognete z dobro zasnovano fizioterapijo, ki jo ponujamo v kliniki Medicofit, kjer za vaša kolena poskrbijo strokovnjaki z večletnimi izkušnjami s področja ortopedije. Spoznajte, kako!  

promocijska fotografija

Kaj je PCL – zadnja križna vez?

PCL (zadnja križna vez) je ena najmočnejših vezi kolenskega sklepa, ki jo sestavljata dva funkcionalna snopa: večji anterolateralni snop (ALB) in manjši posteromedialni snop (PMB). 

Prečni presek PCL je 20 do 50 % večji od ACL, kar je najverjetneje eden od razlogov za bistveno manjšo pojavnost poškodb zadnjih križnih vezi v primerjavi s sprednjimi!

Zadnja križna vez igra ključno vlogo pri stabilizaciji kolenskega sklepa. Preprečuje pretirano posteriorno translacijo golenice (premika nazaj) proti stegnenici in poleg tega omejuje njeno pretirano notranjo rotacijo med upogibom kolena. 

Kako nastane poškodba PCL?

Do rupture PCL običajno pride zaradi zunanje sile. Pri športu je tipičen mehanizem za poškodbe neposreden udarec v sprednji del golenice ali padec na koleno s stopalom v plantarnem upogibu. 

Med športe z največjim številom ruptur PCL sodijo nogomet, ragbi in smučanje!

Večina pacientov ob poškodbi toži o togosti, oteklini in bolečini na zadnjem delu kolena, medtem ko sta bolečina na sprednjem delu kolena in nestabilnost pri hoji po stopnicah bolj povezani s kroničnimi izoliranimi natrganinami. 

Morda vas bo presenetilo dejstvo, da je skoraj četrtini ruptur PCL pridružena sočasna poškodba pogačice!

Kako ukrepati po poškodbi?

Prvi korak do uspešne rehabilitacije je dobra diagnoza, ki se začne z ustreznim in natančnim kliničnim pregledom. Pri pacientih se običajno opazijo spremenjeni vzorci hoje in spremembe v drži. 

Pogosto se opravi tudi nevrovaskularni pregled spodnjega uda z namenom ugotavljanja morebitne prisotnosti poškodb živcev. Ob popolnem pretrganju PCL je opaziti navidezno udrtje golenice (posterior sag sign), ki povzroča nestabilnost kolena. 

Za natančnejšo potrditev diagnoze je v uporabi t. i. zadnji predalčni test, ki je pozitiven ob posteriorni subluksaciji golenice (pade ''nazaj'').

V večini poškodbe PCL obravnavamo konservativno, kar vključuje počitek in strokovno fizioterapijo. V kliniki Medicofit smo se sčasoma specializirali za različne kolenske  poškodbe in do zdaj s področja rehabilitacije pridobili že dragocene izkušnje.

Ali ste vedeli, da je kirurški poseg redek in indiciran le, kadar je premik golenice večji od 1 cm? 

Z ustrezno obravnavo in pravočasnim zdravljenjem, ki ga ponujamo v kliniki Medicofit, je nastalo škodo možno učinkovito obvladati in se k običajnim aktivnostim vrniti brez dolgotrajnih posledic!  

promocijska fotografija

Fizioterapija v kliniki Medicofit

Naši specialisti za kolena se v sklopu fizioterapije osredotočajo na ustrezno stabilizacijo kolena, kar omogoča zdravljenje in povrnitev primarne funkcije križne vezi.

Po poškodbi so običajno prisotni otekanje, splošna bolečina v kolenu in izguba gibljivosti. Za ta namen v kliniki uporabljamo vrhunsko opremo, kot so SUMMUS laser, WINTECARE tecar in druge manualne terapevtske tehnike, ki v začetnih fazah blažijo nastale simptome. 

Za uspešnejše zdravljenje uporabljamo tudi PERISO diamagnetno terapijo, ultrazvočno KRIO terapijo SIXTUS in HITOP visokotonsko vitalizacijo tkiva, ki jo v kliniki določimo v skladu s pacientovimi željami in potrebami.   

V prvih nekaj tednih se osredotočamo na obvladovanje sklepnega izliva, izboljšanja gibljivosti, normalizacijo hoje in ponovno aktivacijo mišice m. quadriceps. 

V prvih mesecih se izogibamo vajam za zadnje stegenske mišice (antagonisti PCL), saj to lahko poveča posteriorno translacijo golenice, in PCL, saj v obdobju celjenja povzročijo dodatno obremenitev. 

V prvih dveh tednih je dovoljeno le delno obremenjevanje poškodovane noge oz. je to odvisno od stopnje poškodbe in hitrosti pacientovega napredka!

Terapija v grobem temelji na krepitvi m. quadriceps in preostalih mišic kolka, ki so ključne za stabilnost ter zmanjšanje obremenitev kolena. Aktivacija iztegovalk kolena se sprva začne z izometričnimi vajami, ki jih v nadaljevanju terapije postopoma stopnjujemo. 

Izboljšanje gibljivosti dosežemo s postopno vključitvijo sobnega kolesa brez upora. Pri vajah, kot so počepi in potiskanje nog na napravi, paciente opozorimo na omejen upogib kolena do 70°, s čimer preprečimo dodaten stres na PCL. 

promocijska fotografija

Pomembne so tudi vaje za stabilnost in ravnotežje, ki jih postopoma stopnjujemo iz sonožnega položaja na enonožne. Za otežitev vaj pacientu damo različne naloge z žogico, s čimer uvedemo še zunanji fokus.

Ko pacient ponovno pridobi polno gibljivost in 90 % moči nepoškodovane noge, se običajno lahko vrne k športnim aktivnostim. 

V končnih fazah se posvečamo izboljšanju propriocepcije in funkcionalni krepitvi spodnjih okončin, da bi posameznik lahko brez bolečin in težav opravljal vsakodnevne aktivnosti in zahteve.

Zaupajte vodilni kliniki Medicofit in se za zdravje kolen še danes naročite na specialističen pregled. Uspeh je zagotovljen!