La. P. | 30. 5. 2023, 06:00
Se vam zdi okus vode dolgočasen? To je resnica o hidraciji in napitkih, ki so ravno tako učinkoviti
Na dan naj bi popili približno dva litra vode. Kaj pa tisti, ki okusa vode ne marajo? Ali ki jih je strah, da bi zaradi pretiranega pitja vode ves čas potrebovali bližino stranišča?
Eden od splošnih nasvetov za zdravje in dobro počutje je gotovo ta, da bi se morali med dnevom primerno hidrirati. Po poročanju Guardiana, ki navaja smernice Angleške državne zdravstvene službe (NHS), naj bi na dan spili od šest do osem kozarcev vode, kar je približno dva litra.
"Čeprav je to splošna usmeritev, pa obstaja zelo malo konkretnih raziskav in dokazov v zvezi s tem, kakšna je optimalna količina vode, ki naj bi jo spili," je za Guardian dejal britanski zdravnik Chris Ritchieson. "Ljudje se namreč različno odzivajo na dehidracijo, to se razlikuje od človeka do človeka."
Pa je nujno, da za hidracijo pijemo prav navadno vodo? Obstajajo namreč ljudje, ki se jim zdi pitje vode "dolgočasno" - kot na primer vzhajajoča igralska zvezda Florence Pugh (Midsommar, Čas deklištva, Ne skrbi, draga), ki je v enem od intervjujev izjavila, da se ji zdi voda "preveč dolgočasna za pitje". Poleg tega, da je voda po njenem brez okusa, se je pritožila tudi, da je zaradi pitja vode nenehno na stranišču. Namesto tega ima raje pomarančni sok, čaj in bezgove napitke.
Še bolj kot voda hidrira mleko?
Igralki v prid govorijo podatki iz raziskave, ki so jo leta 2016 izvedli na Univerzi v Stirlingu na Škotskem. Spremljali so stopnjo hidracije pri študentih štiri ure po tem, ko so spili različne pijače. Presenetljivo so ugotovili, da ima liter instantne kave ali pa celo piva enake učinke na hidracijo kot liter vode. Poleg tega so prišli tudi do spoznanja, da je bila stopnja hidracije pri študentih najvišja po pitju ne vode, ampak mleka.
Kljub temu Chris Ritchieson pravi, da je treba biti pri pitju kave in čaja pazljiv, saj sta diuretika, kar pomeni, da boste stranišče lahko obiskovali še pogosteje kot ob pitju vode. Poleg tega ima kofein stranske učinke, kot so povečan srčni utrip, želodčne težave in tesnoba. Gazirane pijače in sokovi pa vas bodo sicer hidrirali, vendar imajo visoko vsebnost sladkorja, kar lahko ob rednem pitju na dolgi rok vodi do določenih težav.
Kaj torej izbrati namesto vode?
Če se vam zdi voda dolgočasna, je treba rešitve poiskati drugje. Nutricionistka Thalia Pelegrini predlaga, da v vrč vode dodate sadje ali kumarice in ga za nekaj časa postavite v hladilnik. "To je že dovolj dodanega okusa za nekatere," pravi. "Lahko pa poskusite tudi z zeliščimi čaji in razredčenimi sadnimi sokovi. In če res ne prenašate okusa vode, dodajte sirup. Res ima veliko sladkorja, je pa v vsakem primeru bolje to, kot da ne pijete dovolj tekočine."
Pomaga tudi vključevanje sadja in zelenjave v prehrano, posebej takšnih, ki imajo visoko vsebnost vode, denimo paradižniki in lubenica.
Vas zaradi vode pogosto tišči na stranišče?
Strah pred tem, da bi zaradi pitja vode nenehno potrebovali stranišče, je predvsem prisoten pri nosečnicah in starejših, ki imajo že na splošno večje težave z mehurjem. "Ena rešitev je, da pijete več, kadar veste, da ste v bližini stranišča," pravi klinična farmacevtka Veerpal Sandhu. "Pomagajo tudi vaje medeničnega dna, s katerim lahko pridobite večji nadzor nad svojim mehurjem."
A zanimivo je, da ima včasih tudi to, da se vzdržimo pitja, da ne bi hodili na stranišče, lahko nasproten učinek: posebno pri starejših pomanjkanje tekočine lahko povzroči to, da je mehur bolj občutljiv, zato morajo na stranišče večkrat.