9. 5. 2024, 09:00 | Promocijska objava
Severjeva bolezen – kako pravilno ukrepati?
Ali morda opažate, da vaš otrok med športnimi aktivnostmi, kot je tek ali skakanje, toži zaradi nelagodja in bolečine v peti? Se vam zdi, da je njegova hoja zaradi bolečine nekoliko prilagojena in drugačna? Ste se že kdaj spraševali, kakšen je vzrok za njegove težave in kako mu lahko pomagate?
Če podobno opažate pri svojem otroku, imate morda opravka s Severjevo boleznijo, večkrat spregledanim pediatričnim stanjem, ki mladim jemlje užitek pri udejstvovanju v športu.
Severjeva bolezen je pogosta pediatrična bolezen, ki jo spremljajo bolečine in občutljivost na področju pete, kar se dodatno poslabša med fizično aktivnostjo. Značilna je za aktivne otroke med 8. in 15. letom starosti.
Morda vas bo presenetilo dejstvo, da Severjeva bolezen predstavlja med 2 % do 16 % vseh mišično-skeletnih težav pri otrocih in da se večinoma pojavi enostransko na dominantni nogi.
Kaj storiti, ko se pri vašem mladostniku pojavi bolečina v peti? Odgovor se skriva v specialni fizioterapiji, ki jo omogočamo v kliniki Medicofit! Več v nadaljevanju.
Zakaj se razvije Severjeva bolezen?
Običajno se pojavi zaradi prekomerne obremenitve in ponavljajočega se pritiska na rastno ploščo pete. Pri rastočih otrocih je ta plošča še posebej občutljiva za stres, saj še ni popolnoma utrjena.
Športne dejavnosti, kot so tek, skakanje in druge športne aktivnosti, lahko povzročijo mikrotravme in vnetje na tem področju, kar povzroča bolečino in oteklino v peti, ki sta tipična simptoma Severjeve bolezni.
Kakšne težave povzroča?
Bolečina, o kateri poročajo naši pacienti, je večinoma lokalizirana na zadnji strani pete, običajno v bližini Ahilove tetive.
Poznamo več dejavnikov tveganja za Severjevo bolezen, ki zajemajo:
● športne aktivnosti, ki vključujejo tek in skakanje,
● neprimerno obutev in opremo, ki nudi slabo oporo stopalu in povzroča povečan pritisk na peto,
● otroke z višjim indeksom telesne mase,
● višje otroke,
● moški spol.
Če se sprašujete, kako bi svojemu otroku pomagali, vas vabimo k nadaljnjemu branju članka, v katerem vam razkrijemo, kako se s težavami Severjeve bolezni spopadamo v kliniki Medicofit.
Kakšna je diagnostika?
Za diagnozo Severjeve bolezni je ključnega pomena temeljit klinični pregled pacienta. Zdravnik sprva pozorno preuči značilne simptome bolezni ter preveri prisotnost dejavnikov tveganja.
Pogosto se uporablja tudi poseben klinični test, imenovan ‘heel squeeze test’, pri katerem zdravnik nežno stisne prizadeto področje pete, kar lahko izzove dodatno povečanje bolečine in je dober pokazatelj bolezni.
Zdravnik pacienta običajno napoti še na radiološko slikanje, katerega posnetki so koristni predvsem za izključitev drugih možnih vzrokov bolečine v peti, kot so zlomi ali druge patologije.
Ko je diagnoza postavljena, se začne zdravljenje, ki je skoraj vedno konzervativno. Vključuje počitek in fizioterapijo, ki lahko pomagata pri krepitvi mišic in izboljšanju biomehanike celotnega stopala.
Kakšne možnosti zdravljenja poznamo
Glavni cilj začetnega zdravljenja Severjeve bolezni je lajšanje bolečin, ki jo v večini primerov olajšata počitek in mirovanje, zato je omejevanje pretirane telesne dejavnosti ključnega pomena.
V prvih fazah zdravljenja se priporočata hlajenje področja in zdravljenje z nesteroidnimi protivnetnimi zdravili (NSAID). Sledi program terapevtskih vaj, ki se osredotočajo na področje mečnih mišic in pomagajo izboljšati gibljivost gležnja.
Večkrat so v uporabi tudi ortoze in petni vložki, ki zmanjšujejo aksialne obremenitve na peto, kar pripomore k zmanjšanju simptomov. V primeru hujših simptomov z vztrajnimi bolečinami lahko pacient za krajše obdobje dobi tudi mavec.
Običajno pacienti dosežejo stanje brez bolečin v nekaj tednih do mesecic, vrnitev v šport pa lahko pričakujejo po osmih tednih rehabilitacije.
Fizioterapija Severjeve bolezni v kliniki Medicofit
V sklopu fizioterapije, ki jo nudimo v naši kliniki Medicofit, se pri rehabilitaciji otrok s Severjevo boleznijo osredotočamo na lajšanje simptomov ter izboljšanje funkcionalnosti in kakovosti njihovega življenja.
Terapevtski pristop je individualno prilagojen glede na resnost pacientovih simptomov, njegovo starost in druge specifične dejavnike.
V sklopu gibalne terapije pacientom predpišemo in z njim izvajamo vaje za raztezanje mišic meč in stopala, kar pripomore k zmanjšanju napetosti in pritiska na peto. Pri lajšanju bolečin je učinkovita tudi masaža mečnih mišic in stopala, ki prispeva tudi k boljši prekrvitvi področja.
V sklopu gibalne terapije se osredotočamo tudi na vaje za krepitev okoliških mišic pete, kar pripomore k boljši stabilizaciji stopala. Vaje sprva izvajamo brez obremenitve oz. to uvedemo šele, ko bolečina popusti.
Pomemben del rehabilitacije je tudi edukacija otrok in staršev, saj je pomembno, da otrok za nekaj časa prekine športno aktivnost.
Svetujemo tudi o prilagajanju vsakodnevnih aktivnosti, pravilni tehniki hoje in teka ter izbiri obutve z namenom preprečevanja poslabševanja stanja.
Kakšna je preventiva?
Ker Severjeva bolezen prizadene mlajše posameznike, je pomembno, da so tako športni trenerji kot tudi starši dobro seznanjeni s simptomi in znaki bolezni, da nepravilnosti in odstopanja od normale čim prej prepoznajo.
Športni trenerji morajo poskrbeti, da imajo otroci med treningi in tekmovanji dovolj počitka in možnosti za potrebno regeneracijo. Poleg tega je pomembno uvesti preventivne vaje, ki se osredotočajo na izboljšanje mišične moči, vzdržljivosti, koordinacije in ravnotežja.
Za mlade športnike je ključno, da se naučijo tudi pravilnih tehnik in gibanja posameznega športa z namenom zmanjšanja tveganja za nastanek preobremenitvenih poškodb.
Poleg tega je pomembno ozaveščanje in izobraževanje staršev, trenerjev in mladih športnikov o pomenu uravnotežene prehrane, hidracije ter ustreznega počitka in spanja za zdrav razvoj in optimalno uspešnost športnika.
S celostnim pristopom pomagamo zmanjšati pojavnost določenih patologij ter mladim omogočimo varno in uspešno udejstvovanje v priljubljenem športu.
Za povrnitev nasmeha in zadovoljstva vaših najmlajših vas vabimo, da nas obiščete v kliniki Medicofit, kjer bomo skupaj poiskali pravo rešitev za težave!