Uredništvo | 18. 10. 2024, 13:16

To so siri, ki jih lahko jeste brez slabe vesti, tudi če ...

Profimedia

Imate po uživanju sira težave z napihnjenostjo, vetrovi, bolečinami?

Brez sira je življenje nedvomno precej bolj pusto. To vsestransko živilo je odličen nadev, namaz, dodatek jedem, ustvarjalec polnejšega okusa, seveda pa se zelo prileže tudi kot povsem samostojna poslastica.

Toda veliko ljudi mlečnih izdelkov, med katere spadajo tudi siri, ne prenaša najbolje. Pogosto telesu namreč primanjkuje laktaze, encima, ki je potreben za razgradnjo laktoze, zato se po uživanju mlečnih izdelkov pojavijo simptomi, kot so napihnjenost, vetrovi in nelagodje v spodnjem delu trebuha, piše Cookist.

V skrajnih primerih pride do intolerance na laktozo, zaradi česar se morajo živilom s tudi najmanjšo sledjo laktoze povsem odpovedati. Drugi pa so nanjo le zelo občutljivi.

Če tudi vi spadate v to drugo skupino, imamo za vas dobro novico: nekatere vrste sira imajo precej manj laktoze kot druge, zato si jih lahko privoščite brez slabe vesti. To so parmezan, pekorino, brie, modri sir, gavda, grojer, kamamber, havarti in feta.

 
 
 
 
 
View this post on Instagram
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

A post shared by Cookist Wow (@cookistwow)

Zakaj prav ti siri?

Parmezan je zelo pogosta in priljubljena opcija za tiste, ki slabo prenašajo laktozo. Poleg tega, da gre odlično na testenine in pico, je zelo okusen tudi z jajci ali piščancem. Enako velja za pekorino, ki mu je precej podoben, a ima močnejši okus.

Mehki siri, ko je brie, navadno vsebujejo zelo malo laktoze, med 0 in 2,5 odstotka, čeprav je odstotek laktoze odvisen od staranosti in načina procesiranja.

Modri sir je navadno staran, kar pomeni, da ima manj laktoze, in tudi pri gavdi in grojerju je za kar najmanj laktoze smiselno izbrati starano verzijo, priporoča Cookist.

Morda vas zanima tudi:

Kamamber je priljubljen francoski sir, ki vsebuje le do 1,8 odstotka laktoze. Znan je po mehki teksturi in mlečnem, a ostrem okusu.

Havarti ima med 0.1 in dvema odstotkoma laktoze. Njegov okus je zelo blag, zato je priljubljena sestavina za sendviče, omlete in sirne plošče.

Feta, narejena na tradicionalen način, iz ovčjega ali kozjega mleka, vsebuje le med 0.5 in 1.5 odstotka laktoze, obenem pa ima tudi manj maščob kot številni drugi siri. Poleg tega je po pisanju portala Real Simple bogata z nekaterimi ključnimi vitamini in minerali, med drugim riboflavinom, fosforjem in selenom.

Novo na Metroplay: Zmagovalec MasterChefa Luka Pangos iskreno o ozadju kuharskega tekmovanja