Imate tudi vi obdobje, ko se komaj uprete skušnjavi, da bi pojedli vso čokolado, škatlo piškotov ali dva kosa torte? Ko se to zgodi, preizkusite te trike. Pomagali vam bodo, da se uprete sladki pregrehi!
Sladkor sprošča endorfine, ki v možganih povzročajo občutek ugodja in sreče. Ljudje pogosto posegajo po sladkarijah kot obliki tolažbe, ko se počutijo pod stresom, žalostni ali tesnobni. Sladkor lahko za kratek čas zmanjša občutek nelagodja. To pa lahko sčasoma privede do odvisnosti od sladkorja.
Tako niti ni čudno, da obstaja čas v dnevu, ki je najbolj nevaren za sladko pregreho. Takrat je največja možnost, da posežemo po sladkem, saj smo najbolj pod stresom. Če vas zanima, kateri čas v dnevu je to in ostali triki, s katerimi se boste lahko uprli sladki pregrehi, preberite teh šest nasvetov:
1. Nanesite vaniljev parfum
Vonj vanilje lahko zmanjša potrebo po sladkarijah. V dneh, ko sami ne morete obvladati te želje, uporabite naslednji trik: popršite se s parfumom ali dezodorantom z vonjem vanilje. Raziskava iz Londona je pokazala, da obliž z vonjem vanilje na pacientovi roki znatno zmanjša potrebo po sladki hrani in pijači.
2. Popoldne se zamotite
Strokovnjaki pravijo, da je popoldne najbolj nevarno, da pretiravamo s sladkarijami. Takrat je najbolj verjetno, da boste pojedli celo čokolado ali kos torte, tudi če ste na dieti, poroča srbski portal Najžena. Ugotovljeno je bilo, da kar 60 odstotkov ljudi prekine dieto okoli pol petih. Najpogostejša razloga za to sta stres ali dolgčas.
3. Pijte grozdni sok
Če imate redno močno željo po sladkem, je lahko razlog tudi pomanjkanje kroma v telesu. Je mineral, ki pomaga ohranjati stabilno raven krvnega sladkorja.
Potrudite se, da uživate več živil, ki so bogata s tem mineralom, da boste s prehrano dobili potrebno dnevno količino. Pijte grozdni sok (ena skodelica ima 8 miligramov kroma), jejte brokoli (pol skodelice ima 11 miligramov kroma), jabolka, gobe, polnozrnata žita.
4. Pojdite ven na sonce
Zagotovo ste opazili, da sladkarije jeste več, ko ste žalostni ali slabe volje. Razlog je v tem, da ogljikovi hidrati spodbujajo sproščanje serotonina (hormona sreče) v možganih, zato se takoj počutite bolje. Za naravno zvišanje ravni serotonina v telesu pojdite ven, ko sije sonce, in hodite vsaj 20 minut.
5. Jejte manj, a pogosteje
Hrepenenje po sladkem je lahko znak, da raven sladkorja v krvi ni v ravnovesju. Da bi to preprečili, jejte manjše obroke in vmes zdrav prigrizek. Tako boste pogosteje jedli. Izberite živila z nizkim glikemičnim indeksom (sveže korenje, jabolka, grah, paprika, špinača, fižol, arašidi, slive), ki se počasi prebavljajo in sproščajo energijo, da ne boste imeli nenadnega skoka in padca sladkorja v krvi.
6. Poiščite zdrav nadomestek
Če ste obkroženi z ljudmi, ki neprestano grickajo kaj sladkega, se je težko upreti želji, da bi se jim pridružili. Da se vam ne bo zdelo, da ste tega užitka prikrajšani, pojejte nekaj okusnega, sladkega, a zdravega. Naredite si sadno solato, prigriznite integralne krekerje s suhim sadjem ali pojejte sadni jogurt iz posnetega mleka.
Odvisnost od sladkorja lahko premagate (če razumete njeno povezanost s travmo, depresijo in vnetji)