K. Ž. | 4. 4. 2024, 08:33

Kaj se zgodi v naših možganih, ko umremo? Raziskovalci presenečeni nad rezultati

Fotografija je simbolična.

Profimedia

Znanstveniki so opravili raziskavo na 24-letnici, ki je v bolnišnici padla v komo, iz katere se ni zbudila. Njena družina se je po treh dneh odločila, da jo odklopijo z aparatov.

Študija raziskovalne skupine pod vodstvom nevrologa Jima Borjigina z Univerze v Michiganu se ukvarja z vprašanjem, kaj točno se zgodi, ko umremo. Raziskavo so opravili na 24-letnici, ki je več let trpela za srčnimi aritmijami in napadi ter se je nekega dne zgrudila, zaradi česar so jo odpeljali v bolnišnico. Tam je padla v komo, iz katere se ni več zbudila.

Po treh dneh so jo odklopili z aparatov, umirajočo žensko pa so premestili v raziskovalno skupino, ki jo je vodil nevrolog Jimo Borjigin, poroča oe24. Znanstveniki so spremljali možganske valove umirjajoče, rezultati pa so presenetili raziskovalce.

Profimedia

Po odvzemu kisika se je v možganih pacientke povečala aktivnost. Poleg tega so območja, ki so bila, medtem ko je bila priklopljena na aparate, skoraj tiha, nenadoma zavibrirala z visokofrekvenčnimi električnimi signali. Predeli možganov, za katere raziskovalci menijo, da so "vroča cona" zavesti, so postali izjemno živahni. Signali valov so ostali zaznavni več kot šest minut.

Za The Guardian je profesor Borjigin povedal: "Ko je umrla, so možgani pacientke delovali v nekakšnem hiperpogonu. Med umiranjem se je v možganih nekaj minut dogajalo nekaj, kar je presenetljivo spominjalo na življenje."

"V nasprotju s splošnim prepričanjem so možgani med srčnim zastojem dejansko superaktivni," je dejal Borjigin. Sam je prepričan, da je imela pacientka izkušnjo bližajoče se smrti, v kateri je občutila zunajtelesne občutke, vizije svetlobe in občutke veselja ali spokojnosti.