N. V. | 30. 4. 2024, 06:00

Ali dovolj spite? Naredite ta preprosti test in ugotovite, ali vam primanjkuje dobrega spanca (VIDEO)

Profimedia

Poskrbite, da dovolj spite! Pomanjkanje spanja se lahko čez čas začne kazati v oslabljenem imunskem sistemu, povečani ravni stresa, nagnjenosti k pridobivanju kilogramov ...

Premalo spanja negativno vpliva na naše zdravje. Zaradi preveč obveznosti in stresa si velikokrat ne moremo privoščiti dovolj spanca, posledice pa se pokažejo pozneje – to so oslabljena imunost, povečana raven stresa, nagnjenost k pridobivanju kilogramov ...

Test (ali spite dovolj?)

Če želite preveriti, ali spite dovolj, je lahko koristen preprost test. Potrebujete le kovinsko žlico in krožnik, test pa je najbolje opraviti popoldne, po službi in obroku.

Ulezite se na posteljo in poglejte na uro, da natančno ugotovite, kdaj se boste ulegli in začeli test. Udobno se namestite in si pripravite prijetno vzdušje za spanje. Žlico primite v roko in pustite, da roka pade čez stranico postelje. Postavite krožnik pod roko na tla. Ko zaspite, vas mora zbuditi zvok padajoče čajne žličke. Takoj po tem, ko se zbudite, poglejte na uro, in nato natančno izračunajte, koliko časa ste zaspali.

Če ste zaspali v 5 minutah ali manj, pomeni, da vam resno primanjkuje spanca. Če ste zaspali v 10 minutah, je to znak zmernega pomanjkanja spanja, kar je dandanes pravzaprav najpogostejši primer, zato bi si morali vzeti več časa za počitek. In če ste zaspali po 15 minutah, to pomeni, da imate le blago pomanjkanje spanca ali ga sploh nimate.

Vam primanjkuje spanca?

Če vam primanjkuje spanca, lahko poskusite naslednje strategije za izboljšanje kakovosti in količine spanca:

  • Ustvarite rutino: Poskušajte iti spat in se zbujati ob istem času vsak dan – tudi ob koncih tedna. To pomaga uravnavati vašo notranjo uro in izboljša kakovost spanja.
  • Izboljšajte spalno okolje: Zatemnite sobo, zmanjšajte hrup in prilagodite temperaturo, da ustvarite idealne pogoje za spanje. Investirajte v udobno posteljnino in vzglavnik.
  • Izogibajte se poživilom: Izogibajte se kofeinu, nikotinu in drugim poživilom nekaj ur pred spanjem, saj lahko negativno vplivajo na vaš spanec.
  • Izogibajte se težkim obrokom pred spanjem: Lahka večerja lahko izboljša kakovost spanja, medtem ko težka ali začinjena hrana lahko povzroči nelagodje in moti spanec.
  • Sprostitvene tehnike: Poskusite z meditacijo, globokimi dihalnimi vajami ali jogo pred spanjem, da umirite um in telo.
  • Omejite izpostavljenost modri svetlobi: Uro pred spanjem prenehajte uporabljati elektronske naprave, kot so pametni telefoni, tablice in računalniki, saj modra svetloba, ki jo oddajajo, lahko moti vašo sposobnost, da zaspite.
  • Kratek dremež: Če vam primanjkuje spanca, lahko kratek dremež sredi dneva pomaga obnoviti energijo, vendar se izogibajte dolgemu počitku ali spanju prepozno popoldne, saj lahko to moti vaš nočni spanec.
  • Fizična aktivnost: Redna telesna aktivnost lahko izboljša kakovost spanja, vendar se izogibajte intenzivnim vadbam tik pred spanjem.
  • Posvetujte se z zdravnikom: Če imate kronične težave s spanjem, kot je nespečnost, se posvetujte z zdravnikom, ki vam lahko pomaga najti ustrezno rešitev.

Novo na Metroplay: Bojan Cvjetićanin o novem albumu, najbolj osebnih pesmih in kakšen je na domačem kavču