Osupljivo razkritje študije: v dveh letih našega življenja se najhitreje staramo

19. 8. 2024, 07:00 | K. Ž.
Deli
Osupljivo razkritje študije: v dveh letih našega življenja se najhitreje staramo (foto: Profimedia)
Profimedia

Se vam zdi, da ste se postarali čez noč? To je povsem mogoče, saj biološko staranje ni konstantno. Nova študija prav tako razkriva, da se še posebej hitro staramo v dveh določenih letih življenja.

Številni verjamejo, da je staranje počasen in enakomeren proces. Toda kot so zdaj ugotovili znanstveniki z univerze Stanford, se hitreje staramo v dveh letih našega življenja. Hitrejše staranje pa s seboj prinese tudi nenadno poslabšanje zdravja.

Raziskovalci so v sklopu študije proučevali podatke žensk in moških, starih od 25 do 75 let. Sodelujočim so več let vsakih nekaj mesecev odvzeli kri, vzorec blata in brise kože, ust ter nosu. V vzorcih so nato pregledali število različnih vrst molekul. Izkazalo se je, da obstajata dve stopnji staranja, ki drastično vplivata na biološko starost, in temu primerno povzročita velike spremembe v telesu, navaja oe24.

Profimedia

Najhitreje se staramo v 44. in 60. letu

Glede na študijo se število molekul, povezanih s procesom staranja, še posebej močno spremeni v 44. in 60. letu starosti. Molekule, ki so povezane z alkoholom, kofeinom, presnovo maščob ter s srčno-žilnimi funkcijami, se spreminjajo zlasti v srednjih 40. letih. Ta biološka nihanja pa so prizadela tudi moške.

Nemški politik v obraz dobil krožnik pene: “Na žalost ni bila smetana”

Drugi val hitrejšega staranja pa se zgodi v 60. letu starosti. Nihanja v molekulah namreč kažejo na spremembe v imunski regulaciji, presnovi ogljikovih hidratov in delovanju ledvic. Staranje kože in mišic se obakrat zgodi v enaki meri.

Profimedia

Znanstveniki so sicer priznali, da so nekatere spremembe lahko povezane tudi z življenjskim slogom. Tako je razlog za spremembo v presnovi alkohola lahko povečano uživanje le tega v sredini 40. let.

Ugotovitve raziskave pa bi lahko pojasnile, zakaj so določene težave, kot so mišično-skeletne težave in bolezni srca ter ožilja, še posebej pogoste pri določeni starosti. S tem znanjem je mogoče sprejeti ukrepe, s katerimi bi upočasnili staranje, kot je na primer vključevanje gibanja v vsakdan. 

Slovenski lastnik parcele s palico nad tujega padalca: "Imaš eno minuto, da se spelješ!" (VIDEO)

Novo na Metroplay: "Videli smo, da bi umetna inteligenca lahko bila odličen pomočnik!"