Nova terapija je ustavila napredovanje bolezni pri miših. Za kaj gre?
Zamenjava krvi, v nasprotju s transfuzijo, ne pomeni le dodajanja krvi ali krvnih produktov, ampak vnos zdrave krvi, ki nadomesti bolno. Takšna terapija se že uporablja pri nekaterih boleznih, na primer pri anemiji srpastih celic.
V Sloveniji se lahko pohvalimo s številnimi predanimi krvodajalci. Letna statistika je zavidljiva:
- 1180 krvodajalskih akcij
- 380 krvodajalskih akcij na terenu
- 110.000 prijavljenih krvodajalcev
Kar 45 odstotkov vse potrebne krvi zberemo v Sloveniji. Kmalu bodo potrebe morda še zrasle. Menjava krvi je namreč v poskusu na laboratorijskih miših učinkovito zmanjšala nastajanje senilnih plakov v možganih, ki so značilni za Alzheimerjevo bolezen.
Avtorji študije predvidevajo, da takšno "čiščenje" krvi zmanjša koncentracijo strupenih snovi v možganih. Prednost terapije je v tem, da se bolezen namesto v možganih lahko zdravi skozi krvni obtok. Zdravljenje Alzheimerjeve bolezni velja za zapleteno ravno zato, ker je treba terapevtike spraviti čez krvno-možgansko pregrado. Zadnja ugotovitev bi to težavo lahko rešila.
Po več zamenjavah krvi so imele zdravljene miši med 40 in 80 odstotkov manj senilnih plakov od miši, ki niso bile deležne tega zdravljenja. To zmanjšanje je spremljal tudi izboljšan prostorski spomin.