T. R. K. | 24. 3. 2024, 07:00

Ste se že naveličali neprespanih noči? Nasveti vam bodo lahko pomagali, da boste zvečer prej zatisnili oči

Profimedia

Strokovnjaki ugotavljajo, da odrasli potrebujejo od sedem do devet ur spanja na noč. Zdravnik, doktor Michael Breus, deli nasvete, ki vam bodo lahko ob večernih urah pomagali, da boste lažje zaspali.

Če imate ob večerih, ko bi bil čas, da zatisnete oči, težave, vam bodo naslednji nasveti lahko prišli prav. Študija Nuffield Health je namreč pokazala, da le 36 odstotkov Britancev dejansko doseže polno kvoto potrebnega spanja. Doktor Michael Breus, zdravnik, ki se ukvarja z nespečnostjo, ob svetovnem dnevu spanja tako ponuja deset nasvetov za lažji prehod v deželo sanj.

1. Vsak dan se zbudite ob isti uri: Ne glede na to, kako slabo ste spali prejšnjo noč, imejte urejen čas vstajanja - to pomaga ohranjati cirkadiani ritem v ravnovesju. Prav tako telesu sporoča, kdaj naj aktivira melatonin (spalni hormon) in kdaj je čas za akcijo.

2. Po prebujanju spijte pol litra vode: Ko vstanete, je priporočljivo, da spijete vsaj 400 mililitrov vode, saj vas spanje dehidrira.

3. Izogibajte se dremežu: Doktor Breus sicer ob koncih tedna med gledanjem golfa rad tudi zadrema, vendar vsem, ki se spopadajo z nespečnostjo, priporoča, da se čez dan temu izognejo, saj lahko na nespečnost vpliva slabše, poroča The Sun.

4. Ne hodite zgodaj spat: Zdi se protislovno, vendar predčasno odhajanje v posteljo ne pomaga. Tudi če ste imeli v službi naporen dan, to ne pomeni, da vaše telo potrebuje zgodnji počitek.  

5. Ličila si odstranite takoj, ko pridete domov: Če si boste ličila odstranjevali ponoči, boste morali za to odpreti luč, kar vas bo izpostavilo modri svetlobi, ki pa lahko zavira melatonin, ki sicer spodbuja spanje.

6. Naj vam ne bo preveč vroče, bodite na hladnem: Ne glede na to, ali okno le na rahlo odprete ali si omislite bolj tanko odejo, vam bo to, da vam ne bo vroče, pomagalo pri tem, da zaspite. Vaše telo melatonin sprošča šele, ko doseže najvišjo temperaturo telesa, nato pa se zniža. Če je tako v spalnici prevroče, se temperatura ne zniža in posledično tudi melatonin ne.

7. Prenehajte uživati kofein: Doktor Breus priporoča, da uživanje kofeina prekinete opoldne ali najpozneje do 14. ure. Kofein učinkuje od šest do osem ur, odvisno od vaše starosti, zato je pomembno, da pravočasno prenehate piti tovrstne napitke.

8. Seznam hvaležnosti: Podatki kažejo, da boste hitreje zaspali, če boste pred spanjem naredili nekaj prijetnega. Če imate namreč v glavi milijon misli, je razmišljanje o stvareh, za katere ste hvaležni, najboljše orodje za odvračanje pozornosti. Ni treba, da je seznam dolg ali zahteven - samo prikličite dobre vibracije.

9. Tri ure pred spanjem ne uživajte alkohola: Omejite se na maksimalno dve alkoholni pijači na večer in poskrbite, da nehate piti vsaj tri ure pred spanjem. To vam bo zagotovilo dovolj časa, da se iz vašega telesa izloči alkohol, kar omogoči odličen spanec.

10. Veliko se gibajte: Predpisani odmerek aktivnosti, to je 15 minut kardio vadbe na dan in nadaljnjih 45 minut vadbe z utežmi, dokazano izboljša spanec. 

Novo na Metroplay: Bojan Cvjetićanin o novem albumu, najbolj osebnih pesmih in kakšen je na domačem kavču