N. V. | 9. 11. 2024, 07:00
Kako dolgo potrebujemo, da se po popitem kozarčku vina ''streznimo''?
Ta konec tedna bo marsikdo nazdravil mlademu vinu. A ob tem bodite pozorni: učinek je lahko hitro močnejši, kot bi si želeli.
Martinovo je čas veselja, druženja in seveda kozarčka vina. Je čas, ko po več tednih dela v vinogradih vino slovesno poskusimo. Po stari tradiciji naj bi na ta dan mošt dozorel v pravo vino, kar je za mnoge Slovence dober razlog za druženje in praznovanje. V številnih slovenskih krajih se vrstijo pokušine, pojedine in številne prireditve, kjer ob zvokih domače glasbe in polnih mizah dobrot v kozarcih kraljuje vino.
Kljub prazničnemu vzdušju pa ni odveč opomniti, da alkohol tudi v manjših količinah vpliva na naše počutje in sposobnosti. Pogosto se tudi pozabi, da telo potrebuje precej dolgo, da alkohol razgradi. Veste, koliko časa dejansko traja, da alkohol zapusti telo po samo enem kozarcu?
Deci na uro
V povprečju človeško telo v eni uri razgradi 0,15 grama alkohola na kilogram krvi ali, povedano drugače, zdravi odrasli osebi v povprečju uspe razgraditi eno enoto alkohola, ki jo popije v časovnem razponu ene ure, pravijo na Nacionalnem inštitutu za javno zdravje. Torej, telo odraslega moškega, ki ima med 80 in 85 kilogramov, razgradi en deciliter vina v eni uri. Ženske pa imajo tega encima nekoliko manj, tako v eni uri razgradijo približno polovico manj, za Maribor24 pojasnjuje Stanko Vršič, profesor za vinogradništvo in vinarstvo na Fakulteti za kmetijstvo in biosistemske vede Univerze v Mariboru.
Čeprav kozarec vina morda ne zveni veliko, je njegov vpliv lahko precej večji, kot si marsikdo misli. Že majhna količina alkohola lahko vpliva na reakcijski čas, zaznavanje okolice in sposobnost osredotočanja. Zato tudi po samo enem kozarcu vina ni priporočljivo sesti za volan, saj se lahko kazalniki zmanjšanih sposobnosti v prometu pokažejo tudi pri nizkih vrednostih alkohola v krvi.
Poročali smo, da policija ravno v tem tednu izvaja akcijo Slovenija piha 0,0. Ta poteka od 4. do 11. novembra 2024 in je namenjena zagotavljanju večje varnosti na cestah, saj policisti po vsej državi poostreno preverjajo psihofizično stanje voznikov. Namen akcije je voznikom sporočiti, da alkohol in vožnja ne sodita skupaj.
Zato ne pretiravajte: meja med uživanjem in pretiravanjem s pijačo precej tanka. Dobra družba in praznično vzdušje lahko hitro spodbudijo k še enemu kozarčku. Poročali smo, da astrologi pravijo, da so določena astrološka znamenja nagnjena k temu, da pogosto presegajo meje in se težko ustavijo, ko bi bilo najbolje prenehati. Če ste med njimi, bodite še posebej pazljivi.
Novo na Metroplay: “Ljudje mislijo, da je podjetništvo bogastvo brez truda!” | Marko Verdev