Delež mlajših bolnikov iz leta v leto veča.
Danes obeležujemo svetovni dan možganske kapi, ki velja za najpogostejšo nevrološko bolezen, saj jo vsako leto v Sloveniji doživi več kot 4000 ljudi, od tega jih umre skoraj 2000, in sicer okoli 800 moških in 1200 žensk. Številni pa utrpijo hude posledice, kot je invalidnost. Strokovnjaki opozarjajo, da se delež mlajših bolnikov iz leta v leto veča, zato je preventiva še kako pomembna.
V Društvu za zdravje srca in ožilja so izpostavili, da lahko zelo veliko naredimo z zdravim načinom življenja, pomembne pa so tudi redne kontrole dejavnikov tveganja. Najpogostejši dejavnik tveganja je starost, saj nanj ne moremo vplivati, lahko pa vplivamo na ostale dejavnike, kot so:
- povišan krvni tlak
- sladkorna bolezen
- depresija
- zvišana raven holesterola
- motnje srčnega ritma
- kajenje
- debelost
- čezmerno pitje alkohola
- zmanjšana telesna aktivnost
Kako lahko zmanjšamo tveganje?
Veliko lahko naredimo s preventivo, in sicer tako, da se izogibamo stresu, kajenju, prekomernemu pitju alkohola in se zdravo prehranjujemo. Zelo je pomembno redno gibanje in sicer vsak dan vsaj 30 minut. Strokovnjaki pa svetujejo tudi redno merjenje krvnega tlaka, srčnega utripa in sladkorja v krvi.
Kako prepoznati znake možganske kapi?
Treba je vedeti, da se lahko možganska kap zgodi vsakomur, kjerkoli in kadarkoli. Približno 30% obolelih le to doživi v aktivnem delovnem obdobju, piše na spletni strani Društva za zdravje srca in ožilja Slovenije.
Znake kapi lahko prepoznamo s pomočjo besede GROM - Govor, Roka, Obraz, Minuta.
Opozorilni znaki, kot je npr. govorna motnja, oslabele okončine ali povešen ustni kot, so alarm, ki opozarja, da se nekaj dogaja. Še posebej pomembna je zadnja črka M, ki ponazarja minuto in pomembnost čimprejšnjega ukrepanja. V primeru kateregakoli od teh znakov je nujno poiskati zdravniško pomoč, da se z zgodnjo diagnostiko lahko prepreči katastrofa.
https://www.metropolitan.si/zdravje/srcni-infarkt-znaki-ukrepanje-zdravje/
Novo na Metroplay: V zaporu sem plesal | Dragan Živadinov