Ne skok s padalom, deskanje ali začetek kariere kaskaderja. Ne gre niti za uživanje rdečega mesa ali izogibanje vadbi. Poglejte, kaj je najbolj nevarno, kar lahko storite za svoje zdravje, če ste že v letih.
Zdravniki se strinjajo: najbolj nevarna stvar, ki jo lahko naredite, če ste starejši od 50 let, niso skok s padalom, deskanje ali začetek kariere kaskaderja. Ne gre niti za uživanje rdečega mesa ali izogibanje vadbi – najslabša stvar, ki jo lahko naredite, ko ste starejši od 50 let, je, da se družbeno osamite.
Osamljenost
Osamljenost je očitno lahko čustveno, mentalno in psihološko škodljiva, vendar je tudi slaba za vaše fizično zdravje. Rosanne M. Leipzig, strokovnjakinja za geriatrijo, paliativno oskrbo in interno medicino pravi, da lahko osamljenost v starosti dejansko poveča tveganje smrti za kar 26 odstotkov, piše yahoo.com.
Vpliv na fizično zdravje
Osamljenost lahko naredi osebo bolj dovzetno za anksioznost, depresijo in samomorilne misli – še bolj pa to velja za ljudi, starejše od 50 let, ki so verjetno izpostavljeni starostni diskriminaciji. Marsikdo jih že tako ali tako nepravično obravnava na podlagi njihove starosti.
Osamljenost prav tako poveča tveganje za srčne bolezni in možgansko kap, pa tudi večja tveganja za kognitivni upad in demenco, pravi Leipzigova. Po podatkih centrov za nadzor in preprečevanje bolezni sta socialna izolacija in osamljenost povezana tudi z večjim tveganjem za sladkorno bolezen tipa 2 in zasvojenost.
Vzdrževanje socialnih odnosov in povezav pa ima nasprotni učinek, saj zmanjšuje ta tveganja in vam celo pomaga bolje spati – kar ima samo po sebi številne koristi za zdravje.
Kako se boriti proti osamljenosti?
Osamljenost je – zlasti med starejšimi – tako razširjena, da so nekatere vlade, recimo v Veliki Britaniji in Japonski, dejansko dodale 'ministra za osamljenost' v svoje kabinete. A vlada lahko naredi le malo, največ lahko naredi vsak posameznik sam.
Kako lahko ljudje, starejši od 50 let, razvijejo in ohranijo odnose ter se izognejo socialni izolaciji? Zdravnica Leipzigova je podala veliko preprostejši odgovor, kot si mislite: "Zgolj reči 'hej' se morda zdi nesmiselna gesta, vendar te dejansko poveže z drugo osebo in pozdrav je pogosto ena od stvari, ki jih pogrešaš, ko se počutiš osamljenega."
"Potreben je čas, da se razvije globoko prijateljstvo, a začne se tako, da prevzamemo vodilno vlogo pri navezovanju stikov s prijatelji in jim predlagamo srečanje," svetuje Leipzigova. "Ne čakajte, da nekdo drug naredi prvi korak. Samo povezovanje in začetek odnosa lahko izboljša vaše razpoloženje."
"Če se povežete z ljudmi, tudi površno, imate nekoga, h kateremu se lahko obrnete, ko potrebujete podporo ali angažiranost," pravi. "'Hej' lahko povzroči tudi spoznavanje novih družbenih skupin in omrežij ter lahko dodatno diverzificirajo vaše družbene povezave. Raziskave kažejo, da več znanstev kot ima oseba, manjši je občutek osamljenost," čeprav močni odnosi zelo pomagajo, pravi Leipzigova, da že majhne povezave z znanci prinesejo pozitivne spremembe.
A močnejši odnosi, kot so odnosi z ožjo družino in pravimi prijatelji, so ključnega pomena za ohranjanje čustvenega, fizičnega in duševnega zdravja, ko se staramo. Vzdrževanje prijateljstev ni vedno lahko – vsi smo zelo zaposleni – vendar je ključnega pomena.
Javni transport vse manj zanimiv: z avtobusi in vlaki se vozi vedno manj ljudi
Novo na Metroplay: Ajda Rotar Urankar in David Urankar iskreno o zakonu in težki življenjski preizkušnji