Uredništvo | 6. 6. 2024, 16:06

Je nasprotnikom cepljenja odzvonilo? Šef WHO napovedal: "Mislim, da je čas, da se agresivneje zoperstavimo ... "

Profimedia

Tedros Adhanom Ghebreyesus meni, da nasprotniki cepljenja covid-19 izkoriščajo kot priložnost.

Nasprotnike cepljenja, ki so po epidemiji covida-19 predvsem na družbenih omrežjih izjemno v porastu, je razburil del govora generalnega direktorja WHO Tedrosa Adhanoma Ghebreyesusa na dogodku, imenovanem Praznovanje 50 let napredka na področju cepljenja: počastitev dosežkov, sprejemanje inovacij in vizija za prihodnost.

Profimedia

Letos praznujemo namreč 50 let od vzpostavitve razširjenega programa cepljenja, ki je omogočil zaščito šestim otroškim boleznim - tuberkulozi, davici, tetanusu, oslovskemu kašlju, otroški paralizi in ošpicam.

Nasprotniki cepljenja predstavljajo resen izziv

Ghebreyesus je po tem, ko je na dogodku govoril o dosežkih in zaslugah, ki jih je imelo cepljenje v zadnjih desetletjih, dejal, da je po njegovem mnenju čas, da se nasprotnikom cepljenja, ki so izkoristili epidemijo covida, zoperstavijo bolj agresivno.

Ob koncu svojega govora, v katerem je cepivo označil za enega od najpomembnejših izumov v zgodovini, je Ghebreyesus namreč občinstvu dejal: "Nasprotniki cepljenja predstavljajo resen izziv in mislim, da moramo razviti strategijo, s katero se jim bomo resnično zoperstavili, saj cepiva delujejo, cepiva učinkujejo pri odraslih in na svoji strani imamo znanost in dokaze."

"Mislim, da je čas, da se agresivneje zoperstavimo nasprotnikom cepljenja. Mislim, da covid izkoriščajo kot priložnost in vidite, kakšen kaos povzročajo," je zaključil.

S cepivom izkoreninili nevarne črne koze

Da je cepivo ogromno pripomoglo omejevanju širjenja številnih bolezni, je nemogoče zanikati. Prvo cepivo proti črnim kozam so razvili že konec 18. stoletja na podlagi izcedka iz mehurčka kravjih koz in z njim preprečevali okužbe s črnimi kozami. Ugotovili so namreč, da je oseba, da oseba, ki je izpostavljena nenevarnemu virusu kravjih koz, razvila imunost na črne koze. Od tod izvira tudi tujka za cepivo (vacina), ki izhaja iz latinske besede za kravo (vacca).

Profimedia

Smrtnost bolezni črnih koz je bila izjemno visoka, saj je umrla tretjina okuženih, preživeli pa so trpeli za simptomi, kot so slepota, iznakaženost in neplodnost. Virus črnih koz, ki je med prebivalstvom krožil več tisočletij je danes shranjen le še v dveh posebej varovanih laboratorijih v ZDA in Rusiji, so navedli pri STA.

Črne koze sicer veljajo za edino nalezljivo bolezen, ki je bila doslej izkoreninjena z množičnim cepljenjem po vsem svetu. Leta 1980 jo je za izkoreninjeno razglasila tudi Svetovna zdravstvena organizacija.

Novo na Metroplay: Zunanja ministrica Tanja Fajon o razmerah na Bližnjem vzhodu | N1 STUDIO