Znana prehranska svetovalka o iskanju ravnotežja v zdravem prehranjevanju in o tem, kako med prazniki uživati brez slabe vesti.
Tereza Poljanič je že lep čas prepoznavno ime slovenske kulinarične scene. Vedno nasmejana chefinja in prehranska svetovalka dolga leta piše kulinarični blog, ima svojo znamko in linijo zdravih izdelkov Tereza's Choice, na komercialni televiziji je odvodila tri sezone priljubljene kuharske oddaje Zdravo, Tereza!, pohvali pa se lahko tudi s kar tremi istoimenskimi kuharskimi knjigami.
Je tudi odlična sogovornica za področja, povezana z zdravo prehrano in zdravim načinom življenja ter prehranskimi trendi. Tokrat smo se z njo pogovarjali predvsem o iskanju ravnotežja v zdravem prehranjevanju, zaupala pa nam je tudi, kako med prazniki uživati brez slabe vesti.
Že dolgo si prepoznaven obraz promoviranja zdrave, pretežno vegetarijanske prehrane, nenazadnje imaš izdane kar tri knjige receptov Zdravo, Tereza, si tudi avtorica kuharske televizijske oddaje. Si bila k zdravemu prehranjevanju nagnjena, še preden si se odločila narediti drastično spremembo v življenjskem slogu?
Do kuhanja me je pripeljala zanimiva pot. Ko sem bila najstnica, smo imeli v družini nekaj hudih bolezni in hkrati tudi zelo osiromašeno prehrano. Bolezen nam je bila opozorilo, da je potrebno nekaj spremeniti.
Vsak se je po svoje spoprijel z borbo za življenje, moj pobeg pa je bil v kuhinjo, kjer sem se začela učiti priprave različnih hranilnih obrokov za družino. V kuhinji sem začela črpati pozitivno energijo, ko je bilo najtežje. Pozitivna energija in ljubezen pa sta na koncu tudi rezonirali v mojih jedeh. Začela sem opažati neverjeten vpliv zdrave prehrane na svoje bližnje in od takrat naprej je bila moja usoda v kuhinji zapečatena.
Imeti svojo kuharico je najbrž želja vsakega, ki se profesionalno ukvarja s hrano. Ti imaš kar tri! Kako zahtevno je snovanje kuharskih knjig, kjer ni pomembna le funkcionalnost, temveč tudi vizualna podoba?
Moje tri kuharice so kar vsaka poglavje zase in razkrivajo popotovanja po Novi Zelandiji ter njihove kulinarične modrosti. Hkrati je vsaka pogled v oddaje Zdravo, Tereza in življenja po svetu. Zadnja knjiga je moja najljubša, ker prihajam domov z zavedanjem, kako lepo je doma in kakšne kulinarične zaklade imamo v Sloveniji.
Je jesti zdravo tudi zate kdaj težko? Gotovo tovrstno prehranjevanje zahteva več razmisleka in načrtovanja, sploh če se odločimo za to, da bomo uporabljali samo kakovostne lokalne sestavine ...
Zagotovo tudi meni zmanjka časa in se moram sprijazniti z dejstvom, da bo posamezen dan malo prehransko raztreščen. Ampak sem se tudi nehala obremenjevati s tem, ker vem, da je pomembno, da takrat ne doživljam stresa zaradi tega in dodatno obremenjujem telesa, ampak nadaljujem, ko spet lahko. Poudarjam pa tudi, da vseeno znamo prioritizirati, in da če smo v dobri predpripravljenosti z "to go" zajtrki ali kosili, do nezdravega prehranjevanja največkrat sploh ne pride.
Seveda se moramo kdaj prepustiti toku in se kdaj tudi posladkati ali pregrešiti. Ključno pa je, da smo vsakodnevno v zdravi pripravljenosti. Prvi korak je najtežji. Zdrava prehrana je enostavna, vendar moramo biti pripravljeni, napolniti shrambo z dobrimi sestavinami in odstraniti vse tisto, kar nam povzroča slabo vest. Tako odpade panično brskanje po shrambi, ko te napade lakota.
Morda vas zanima tudi:
- Najboljši TikTok trendi za ljubitelje kuharskih podvigov
- Ko se srečata kakovostna lokalna prehrana in vrhunsko pivo
Tanka je tudi meja med zdravim prehranjevanjem in pretiravanjem v tej smeri. Tudi sama si, kot si že dejala, izkusila ortoreksijo.
Res je zelo tanka, zato se že nekaj časa poslužujem celotnega jedilnika. Predvsem sem mnenja, da mora vsak posameznik najti najbolj ustrezen jedilnik zase, tega se ne da predpisati. Zame je zdrava prehrana enostavna in nikoli zapletena, vedno polna sestavin, ki so bile ustvarjene z ljubeznijo do našega planeta. Močno verjamem, da je zmernost ključ do uspeha. Sem zelo glasna zagovornica lokalnega, sezonskega in ekološkega, saj menim, da je to temelj zdravega načina življenja.
Jedilnik sestavljam večinoma iz sveže zelenjave, sadja, žitaric, svojih najljubših stročnic, kot so fižol, leča, čičerika. Ne gre brez raznoraznih oreščkov, od indijskih do brazilskih, pa tudi semen. Seveda prisegam na polnozrnate sestavine, ki jim občasno dodajam živalske proizvode, a le takrat, ko sem prepričana o njihovem izvoru.
Sem človek, ki nikoli ne šteje kalorij, saj s tem, ko si sestavim jedilnik polnovrednih živil, postavim svoje telo v odlično ravnovesje. Moj moto je "si to, kar ješ" in moja izbira bo vedno le tisto, kar mi ponuja narava ... Na primer jabolko, obrano pred nekaj urami, okus rdečega/oranžnega korenčka z domačega vrta in omamni vonj pravkar dozorelih zapeljivih jagod.
Zato prehranskih trednov ne podpiram, ker so preveč restriktivni in takrat se začne obsedenost s tem, kar dajemo v usta. Lahko je dobro začetno vodilo, vendar je kasneje moj "trend" poslušanje svojega telesa.
December je ponavadi mesec, ko jemo najbolj nezdravo. Tu so službene zabave s prigrizki, sladkarije kot darila dobrih mož, božične večerje ... kako se ob teh priložnostih izogniti občutku, da se bomo razpočili (in krivdi, ker smo povsem presekali svojo zdravo rutino, če se je sicer držimo), sploh če nimamo nadzora nad tem, kaj bo dano na mizo?
Življenje je prekratko in v takšnih trenutkih je slaba vest odveč. Treba se je prepustiti, uživati z bližnjimi in se veseliti ter deliti okusne decembrske trenutke, saj so le enkrat na leto.
Verjamem, da ravno takrat, ko poskušamo vpeljati nadzor in restrikcije, nastanejo vali prenajedanja, češ, "če sem zdaj začel/a z enim koščkom, grem pa do konca". Če po drugi strani opustimo ta nadzor in se zavedamo, da je to le trenutno, bo telo hitro poslalo signal: "hej, dovolj je, sit/a sem." Nato v naslednjih dneh nadaljujemo s svojo polnovredno rutino in se ne sekiramo, kaj je bilo, ostaja le lep spomin na še en zaključek leta.
Med prazničnimi prigrizki je že več let zelo priljubljen tvoj vegi tatarski biftek. Kaj poleg tega ne sme manjkati na tvoji praznični mizi? V enem izmed intervjujev pred nekaj leti si omenjala tudi vegi burgerje, a domnevam, da praznične prigrizke vsako leto malo prilagodiš ...
December je lahko tudi najbolj ustvarjalen mesec za polnovredne recepte, saj imamo takrat malce več časa in si vzamemo trenutek za preizkušanje novih kuharskih idej s svojimi bližnjimi.
Miza je lahko obložena s pesinim tatarcem, kruhom z drožmi in različnimi sezonskimi namazi, pečeno cvetačo s s pikantnim prelivom, pirino potico ali pečenimi jabolki, napolnjenimi z orehi, datlji ter ogromno cimeta ... lahko bi naštevala še in še! (smeh)
Novo na Metroplay: "Prebivalec Sardinije in prebivalec Ljubljane se razlikujeta v tisoče stvareh" | Leon Bedrač, 3. del