2. 11. 2021, 13:01
Testi na protitelesa: kaj vam lahko povedo (in česa ne)!
Na razpolago sta dve vrsti testa. Najprej je tu tisti, ki 'prešteje' protitelesa v organizmu. Potem pa je tu še tisti, ki preverja, kako učinkovita so ta protitelesa proti koronavirusu.
Testi, ki preverijo prisotnost protiteles, so precej natančni. Z njimi je mogoče učinkovito preveriti, ali ste covid-19 že preboleli ali ne. Drugi, bolj znan kot nevtralizacijski test, pa se izvaja tako, da krvni serum v laboratoriju soočijo z deli koronavirusa, da bi ugotovili, kako hitro in natančno z njimi nato opravijo protitelesa.
"Čeprav noben test ne nudi zagotovila popolne varnosti, je mogoče reči, da pozitiven nevtralizacijski test skoraj vedno pomeni, da ste do neke mere zaščiteni," je rekel nemški medicinski biokemik Thomas Lorentz.
Imunolog Carsten Watzl pa dodaja: "Nevtralizacijski testi so bolj natančni. Raziskovanja so pokazala korelacijo med količino protiteles in količino nevtralizacijskih protiteles. Ali z drugimi besedami: če imate v krvi veliko protiteles, je možnost, da vsa ta protitelesa napačno ciljala dele viruse, manjša."
To tudi pomeni, da že enostavni test na protitelesa hkrati nakazuje določeno stopnjo zaščite, vendar pa nikakor ni mogoče z zares veliko gotovostjo trditi, kolikšna je ta zaščita.
"Pravzaprav vam nihče ne more povedati, do kakšne mere ste v resnici imuni. Celo z velikimi količinami protiteles obstaja določena negotovost," pravi Watzl.
Koliko stanejo takšni testi?
Čeprav v večini držav Evrope cena variira, se v povprečju drži okoli višine 20 evrov. Nevtralizacijski testi so nekoliko držaji. Zanje je potrebno odšteti med 50 in 90 evri, še pravi Lorentz.
V nekaterih državah so medtem že na voljo tudi domači testi, a ti niso najbolj zanesljivi.
Kateri tipi protiteles obstajajo?
Trije tipi protiteles naj bi nas na tem mestu najbolj zanimali.
Hitro delujoča proti koronavirusu so IgA in IgM protitelesa.
Ta hitro nastanejo, a tudi hitro pojemajo potem, ko je okužba mimo.
Tretja vrsta protiteles, govorimo o IgG protitelesih, pa so t.i. spominske celice, ki v organizmu ostanejo še dolgo. To so spominske celice, ki se bodo ob naslednjem stiku s Sars-CoV-2 'spomnile', da gre za telesu sovražen organizem.
"Tisti, ki že imajo te spominske celice, lahko hitro računajo na nova protitelesa, ko bo to potrebno," pojasnjuje Watzl.
Kdaj je testiranje na protitelesa smiselno?
Organizem prične z izdelovanje IgG protiteles nekaj dni po začetku infekcije, zato gre (kar je tudi norma) s testom počakati vsaj 14 dni po okužbi.
Po drugi strani pa so lahko testi na IgM protitelesa že po nekaj tednih negativni, saj ta vrsta protiteles hitro izzveneva.
Po trenutno znanih podatkih je mogoče zaznati protitelesa IgM v krvi že konec prvega tedna od pojavov simptomov, medtem ko se protitelesa IgG pričnejo ustvarjati kasneje, torej ko so IgM že v krvi, in jih gre torej 'iskati' šele konec drugega tedna po okužbi.
"Testi za IgA in IgM protitelesa se niso izkazala kot najbolj produktivno orodje tekom pandemije," dodaja Lorentz.
Kaj pomeni, če je test na protitelesa negativen?
Nikakor to nujno ne pomeni, da niste zaščiteni pred boleznijo covid-19. Tudi tisti, pri katerih je izid testa na protitelesa negativen, lahko računajo na določen nivo zaščite, ki jim jo prinašajo T-celice (T-limfociti), kar je še ena izmed metod, s katero se organizem bori proti virusu.
Številni ljudje z relativno blago obliko koronavirusne bolezni so hitro izgubili protitelesa, kar pa ne pomeni tudi, da so enako hitro izginjale tudi T-celice, so jasni epidemiologi. V nekaterih laboratorijih je namreč mogoče izvesti tudi testiranje na številčnost T-celic v organizmu.
Kaj v praksi pomeni pozitiven test?
V številnih državah prav nič. Zgolj pozitiven test na protitelesa vam ne omogoče bolj svobodnega gibanja.
Veliko držav podeljuje cepljenim in prebolelim (vsaj šest mesecev po potrjeni okužbi) poseben status v državi, t.j. omogočen dostop do številnih storitev brez nuje sprotnega testiranja. Kot dokaz za prebolelost praviloma zahtevajo pozitiven PCR test, ne priznavajo pa testov na protitelesa.
Ima torej sploh smisel opraviti test na protitelesa?
Za osebe s pomankljivim imunskim sistemom ali paciente, ki morajo jemati imunosupresivna zdravila, ima, pravi Watzl.
"Ti pacienti lahko že kmalu po drugem odmerku cepiva preverijo nivo protiteles v organizmu," in dodaja, da je za vse ostale, cepljene ali prebolele, dotični test praktično brezpredmeten.
Lorentz na tem mestu dodaja, da naj tisti, ki si vseeno želijo previriti nivo svoje zaščitenosti proti koronavirusu, raje izberejo nevtralizacijski test, saj se nikakor ne more domisliti dobrega razloga za opravljanje enostavnega testa na protitelesa. Edini razlog bi lahko bil zgolj ta, da z njim sami zase preverite, ali ste morda imeli opravka z virusom ali ne.
Povzeto po Al Jazeera Balkans
Novo na Metroplay: “Ljudje mislijo, da je podjetništvo bogastvo brez truda!” | Marko Verdev