L. PA. | 10. 7. 2023, 19:00
Imate težave s spanjem? Lahko je bolj nevarno, kot si mislite
Se nikakor ne morete naspati in trpite za pogostimi glavoboli? Morda imate nediagnosticirano spalno motnjo, ki je lahko izjemno nevarna ...
Imate kljub temu, da spat hodite dovolj zgodaj in ne vstajate ravno sredi noči, občutek, da se nikakor ne morete pošteno naspati? Imate pogosto glavobole in med spanjem smrčite?
Vse to so morda znaki, da trpite za motnjami spanja. Po podatkih Tednika poznamo kar devetdeset oblik motenj spanja, med katerimi je najpogostejša nespečnost, s katero se spopada med 20 in 30 odstotkov ljudi, sledijo pa motnje dihanja med spanjem.
Tudi te nikakor niso nedolžne - po ocenah zdravnikov za njimi trpi približno 150.000 Slovencev, večina pa za to sploh ne ve. Kot je novinarki Tednika za posebno oddajo o motnjah spanja povedala Kristina Ziherl z Oddelka za motnje dihanja med spanjem na Golniku, je neodkritih približno 80 % bolnikov.
Ena najbolj nevarnih motenj spanja je obstruktivna spalna apneja, ki jo ima približno 14 odstotkov odraslih moških in 5 odstotkov odraslih žensk, pa tudi 2 odstotka otrok med drugim in osmim letom starosti. Gre za bolezen, pri kateri človek zaradi zapore dihalnih poti med spanjem večkrat za nekaj časa preneha dihati.
Apneja je lahko posledica zapore dihalnih poti, lahko pa ima tudi nevrološke vzroke: centralna apneja je denimo pogosto posledica srčnega popuščanja ali motenj srčnega ritma.
Nujna je nadaljnja obravnava
Spalna apneja ne povzroča samo kronične utrujenosti, ampak tudi resne zdravstvene zaplete, bistveno večje tveganje za raka, sladkorno bolezen in demenco.
Pri ženskah prinaša večje tveganje za možgansko kap kot dolgoletno kajenje, nezdravljena apneja pa tudi kar sedemkrat poveča tveganje za prometno nesrečo. Ko so težave med spanjem tako hude, da začnejo vplivati na preostanek življenja, je torej nujna nadaljnja obravnava.
Dolgoročno nezdravljene motnje spanja puščajo posledice tudi na človekovem spominu, zato je res pomembno, da se v primeru kroničnih težav s spanjem čimprej odpravimo k zdravniku.
Paciente s sumom na motnje spanja zdravniki navadno napotijo na preiskave k specialistom. Spalni laboratoriji, kjer podrobneje raziskujejo motnje spanja, se po podatkih Tednika nahajajo v ljubljanskem in mariborskem Univerzitetnem kliničnem centru ter na kliniki Golnik.
In brez skrbi, doletelo vas ne bo nič strašnega: v primeru, da zdravniki pacientu diagnosticirajo spalno apnejo, to zdravijo z opornicami ali pripomočki, s katerimi bolnikom dovajajo več kisika.
Novo na Metroplay: Bojan Cvjetićanin o novem albumu, najbolj osebnih pesmih in kakšen je na domačem kavču