To je razlog, zakaj je zjutraj, ko se zbudite, vaš obraz videti drugačen kot sicer

7. 2. 2022, 09:46 | D.H.
Deli
To je razlog, zakaj je zjutraj, ko se zbudite, vaš obraz videti drugačen kot sicer (foto: Profimedia)
Profimedia

Zdi se vam, da je za vami noč čisto solidnega spanca, zato se radostno prebudite v novo jutro in podate v kopalnico. Stopite pred ogledalo, da bi si zaželeli dobrodošlico v novem dnevu, ko v odsevu vidite popolnoma drugačno podobo, kot je preteklo noč odšla v posteljo. Kaj se je zgodilo?

Brez skrbi, niste edini - jutra na splošno niso prizanesljiva do našega videza. Obraz je videti zabuhel, poln je gub in nikoli prej vidnih vdrtin, zabuhlost se pojavi tudi okoli oči. Po celonočnem počitku smo videti nenavadno – utrujeni. Zakaj se to zgodi in zakaj se to dogaja tako pogosto?

V publikaciji Medical News Today so razložili, da na našo jutranjo podobo vplivajo različni faktorji, od dehidracije do slabih prehranskih in življenjskih navad. Je pa tu v igri še en neizogiben faktor – dejstvo, da med spanjem ležimo in se tekočine v telesu razporedijo malce drugače, kot takrat, ko smo pokonci.

Ko celo noč ležimo, se več tekočine nabere v zgornjem delu telesa, tudi v naši glavi. Na to, kako izrazito se to dogaja, vpliva tudi če spimo premalo ali preveč. K sreči se zadeve hitro samodejno popravijo – ko smo nekaj časa pokonci, odvečna tekočina odteče in obraz se nam vrne v 'normalno stanje'.

Na portalu Bustle pa je dermatologinja dr. Purvisha Patel, sicer ustanoviteljica znamke Visha Skincare, povedala, da veliko vlogo pri tem igra tudi sam položaj v katerem spimo.

Če spimo na boku ali na trebuhu, pri čemer je obraz potisnjen ob blazino ali posteljo, to dodatno poslabša naš jutranji videz. »Ko spimo na obrazu, zmaga gravitacija,« šaljivo namigne dr. Patel.

Kot pove dr. Patel, limfna tekočina odteka v spodnji del telesa in če je med spanjem naš obraz najnižja točka, to lahko vodi do zabuhlosti in podočnjakov. Da bi to preprečili, bi morali spati na hrbtu ali pa glavo nekoliko povzdigniti z blazino.

Pomemben faktor so tudi življenjske in prehranske navade – alkohol, cigareti, pretirano izpostavljanje soncu, premalo gibanja ali slabe spalne navade telesu otežijo počitek in regeneracijo, ki jo sicer opravlja v času spanja, kar lahko vodi do dehidracije, slabše prekrvavitve in poškodbe kože na celični ravni.

Novo na Metroplay: "Prebivalec Sardinije in prebivalec Ljubljane se razlikujeta v tisoče stvareh" | Leon Bedrač, 3. del