N.Z. | 9. 5. 2023, 11:07
Tradicionalna kitajska medicina daje prav našim babicam: "Prepih je zelo veliko zlo!"
Zdravnica kitajske medicine Angela Tian Zhu je za hrvaški portal 24sata potdila to, kar so naše babice vseskozi ponavljale. "Prepih tudi v starodavni kitajski medicini velja za vzrok številnih zdravstvenih težav."
Verjetno bi težko prešteli, kolikokrat ste v otroštvu slišali, da se morate paziti prepiha, in koliko različnih simptomov je vaša babica, teta ali mama uspela povezati s tem strašnim zlom.
Če vam teče iz nosu, je to od prepiha. Če vas oko srbi in se solzi, je to zaradi prepiha. Če koga boli križ, je to od sedenja na prepihu, če pa komu zateče zob (še preden se na njem vidno pokaže karies), gre spet posumiti na to isto zverino.
No, očitno so imele naše babice in tete prav, saj tradicionalna kitajska medicina prav tako verjame, da sta lahko premočan prepih in veter eden glavnih vzrokov za številne bolezni!
Prepih se med drugim uvršča med ene od vodilnih slabilcev Qi-ja (energije), saj spada v enega od šestih povzročiteljev bolezni (veter, mraz, vročina, vlaga, suša in vročina). Ostalih pet slabilcev se 'povezuje' samo z vetrom, tako da vas nenehno muči ravno veter, pa naj bo mrzel (burja), topel (maestral), vlažen veter (jugo) in podobno.
Da ne bi bilo zmede, je doktorica kitajske medicine Angela Tian Zhu, ki je v več kot 40 letih svoje prakse nekaj časa delala na Hrvaškem in v Bosni in Hercegovini, podala definicijo prepiha:
"S prepihom imamo v mislih veter, ki se ustvari med okni, vrati, med dvema zgradbama, dvema stenama ali več predmeti."
Prepih je nevaren, trdi, ker je 'ostrejši' od navadnega vetra. Lahko 'prodre' v našo kožo, organe in telo, še posebej nevaren pa je za bolne in oslabljeno imunost. Zato velja, da so otroci in starejši še posebej izpostavljeni negativnemu vplivu prepiha in da morajo biti še posebej previdni, trdi Zhu.
Tako kot za vrsto drugih bolezni, dodaja, je tudi za prepih značilno, da 'napade' šibkejši del telesa in tam povzroči največ škode. Posebno nevaren je za otroke, pri katerih povzroča vnetje in bolečine v ušesu, poveča tveganje za prehlad, kašelj, astmo ali bronhitis ter glavobole.
Prepih naj bi otroke 'delal' tudi nemirne. Zato staršem majhnih otrok odhod od doma, če piha močan veter, še posebej odsvetujejo. Posebno previdnost svetujejo tudi ženskam, ki naj zaščitijo svoje sklepe in pas. Njim namreč lahko prepih, ki prizadene te dele telesa, zmoti menstrualni cikel in težje bodo zanosile, trdi Angela Tian Zhu.
Angela Tian Zhu nato našteje telesne dele, ki so najbolj občutljivi na prepih:
- če prizadene sklepe, bodo ljudje pogosteje občutili bolečine v sklepih, kar lahko povzroči artritis,
- če je veter hladen ali vroč in udarja v glavo (ali gredo ljudje na prosto z mokrimi lasmi), lahko prepih povzroči glavobol, bolečine v ušesu, zobeh ali grlu,
- če hladen ali vroč veter zadene pljuča in prsni koš, povzroči kašelj, vneto grlo ali prehlad,
- če hladen ali vroč veter udari po vratu ali pasu, bo to povzročilo bolečine v vratu ali spodnjem delu hrbta (ti primeri se pogosto pojavijo med vožnjo in med spanjem),
- če prepih napade mišice, bodo ljudje občutili šibkost in bolečine v mišicah,
- če ste po seksu izpostavljeni prepihu, se ta zavleče globlje v telo. To se pogosteje zgodi pri moških, ki po ejakulaciji takoj zaspijo, trdi Angela Tian Zhu in opozarja, da je v tradicionalni kitajski medicini multipla skleroza povezana z izpostavljenostjo vetru ali prepihu po seksu,
- če se prepih loti kože, povzroči srbenje in kožne bolezni.
Kljub temu, da izpostavljenost močnemu vetru ni priporočljiva niti v zahodni medicini, pa velja dodati, da znanost (še) ni našla dokazov, da bi prepih zares lahko bil glavni vzrok za omenjene težave.
Pa vendar naj bi držalo, da hladen veter ali prepih pripomoreta k preživetju virusov, ki so dokazano glavni povzročitelji prehladov, in tako doprineseta k temu, da zbolimo, pravijo zdravniki. Tudi mraz nasploh lahko vpliva na mišične krče, zato lahko nekateri zaradi mrzlega vetra občutijo bolečine v sklepih ali glavobole.
Če iz povedanega torej potegnemo končni sklep: v vsakem primeru je bolje, če smo previdni, ko gre za prepih, in to ne glede na to, da uradna statistika umrlih prepiha ne 'priznava' kot enega od vzrokov morebitne večje umrljivosti.
Novo na Metroplay: “Ljudje mislijo, da je podjetništvo bogastvo brez truda!” | Marko Verdev