21. 1. 2021, 12:19 | Vir: STA
Učinkovitost mRNK cepiv okoli 95-odstotna, pri cepivu AstraZenece nekoliko nižja
Klinični študiji obeh cepiv proti covidu-19, ki sta doslej dobili pogojno dovoljenje za promet v EU, sta pokazali, da sta cepivi zelo učinkoviti - okoli 95-odstotno. Najbližje odobritvi v EU je cepivo družbe AstraZeneca, ki je sicer manj učinkovito - okoli 70-odstotno, a kot poudarjajo strokovnjaki, gre še vedno za učinkovito zdravilo.
V EU so doslej začeli cepiti z mRNK cepivoma družb Pfizer in BioNTech ter družbe Moderna. Gre za zelo podobni cepivi - obe temeljita na tehnologiji informacijske RNK - in sta tudi zelo podobno učinkoviti.
V klinični študiji cepiva Pfizerja in BioNTecha je sodelovalo okoli 44.000 ljudi, pri čemer je polovica prejela cepivo, polovica pa placebo. Med tistimi, ki so prejeli cepivo, je za covidom-19 zbolelo osem, med njimi ni noben hudo zbolel. Med tistimi, ki so prejeli lažno injekcijo, torej placebo odmerek, pa je s covidom-19 zbolelo 162, navaja javna agencija za zdravila in medicinske pripomočke na svoji spletni strani.
To pomeni, da je cepivo v kliničnem preskušanju pokazalo 95-odstotno učinkovitost, enako učinkovito je cepivo tudi za kronične bolnike, ki imajo tveganje za hujši potek bolezni, kot so bolniki z astmo, kronično pljučno boleznijo, sladkorno boleznijo, visokim krvnim pritiskom ali s prekomerno telesno težo.
Pri preizkušanju cepiva Moderne je sodelovalo približno 30.000 ljudi, od tega je polovica prejela cepivo, polovica placebo. Med tistimi, ki so prejeli cepivo, jih je pozneje za covidom-19 vseeno zbolelo 11, medtem ko je bilo v placebo skupini 185 takšnih. To pomeni, da je cepivo v kliničnem preskušanju pokazalo 94,1-odstotno učinkovitost.
Preskušanje je prav tako pokazalo 90,9-odstotno učinkovitost pri udeležencih s tveganjem za hudo obliko covida-19, vključno s tistimi s kronično pljučno boleznijo, srčno boleznijo, jetrno boleznijo, debelostjo, sladkorno boleznijo in med HIV pozitivnimi.
Evropska agencija za zdravila EMA bo predvidoma do 29. januarja odločila o dovoljenju cepivu, ki ga je razvila družba AstraZeneca v sodelovanju z znanstveniki Univerze v Oxfordu. Gre za t. i. vektorsko cepivo, ki je sestavljeno iz drugega virusa (iz družine adenovirusov) in je bil spremenjen tako, da vsebuje gen za izdelavo proteina novega koronavirusa. Po prejetju cepivo prenese gene novega koronavirusa v naše celice, ki proizvedejo virusne proteine bodice. Človeški imunski sistem prepozna te proteine kot tuje in ustvari protitelesa.
Vmesna analiza učinkovitosti cepiva pri 11.636 udeležencih tretje klinične faze preizkušanja je pokazala, da je bilo cepivo 70,4-odstotno učinkovito pri preprečevanju, da bi cepljeni zbolel.
Kljub temu, da gre v primerjavi z mRNK cepivi za nekoliko manj učinkovito cepivo, pa strokovnjaki opozarjajo, da gre še vedno za učinkovito cepivo, njegova učinkovitost naj bi bila primerljiva z učinkovitostjo cepiva proti gripi.
Novo na Metroplay: Bojan Cvjetićanin o novem albumu, najbolj osebnih pesmih in kakšen je na domačem kavču