I. D. | 15. 6. 2022, 21:15

V tem življenjskem obdobju zahodnjaki spimo najmanj

Profimedia

Če se zbujate utrujeni, morda potrebujete spremembo. Kako učinkovito spite in kaj to pomeni za vaše možgane, zdravje in stres?

Na začetku in ob koncu življenja spimo največ, vmes število ur, ki jih zares prespimo (ne le preležimo), nariše graf v obliki črke U.

Najmanj spimo pri 40-ih, po 50. letu se prespane minute začnejo zopet nalagati.

To so ugotovili ameriški epidemiologi, ko so 11.279 prostovoljcem, starih 6 let in več, za en teden nataknili akcelerometre - zapestnice, ki spremljajo gibanje oziroma mirovanje. 

Profimedia

Meritve so potrdile nekatera zakoreninjena prepričanja:

  • otroci in mladostniki spijo dlje
  • ljudje v srednjih letih spijo manj
  • nočni spanec se s starostjo krajša
  • ura vstajanja med tednom in vikendom se najbolj razlikuje pri srednješolcih
 
 
 
 
 
View this post on Instagram
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

A post shared by CARA | SLEEP SUPPORT (@thesleepmethoduk)

Količina spanca drastično pade po 10. letu starosti. Podaljšanje spanja po 50. in 60. letu bi lahko razložili z upokojitvijo, ko ljudem preprosto ni treba več zgodaj vstajati, a drugi vzrok za daljše spanje bi lahko bile tudi zdravstvene težave.

Kaj je učinkovito spanje

Ne gre za čas, ki ga namenite za spanje, ampak za čas, ki ga dejansko prespite. Dobro razmerje med tem dvojim je 85 odstotkov. Čeprav v srednjih letih spimo najmanj, je to razmerje najbolj stabilno ravno med 30. in 60. letom.

 
 
 
 
 
View this post on Instagram
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

A post shared by Lunina vila 🧚‍♀️ (@luninavila)

Moški proti ženskam

Ženske zjutraj v povprečju vse življenje spijo dlje kot moški, a običajno se tudi v posteljo odpravijo kasneje, še posebej v obdobju vzgoje otrok. Tudi ko prištejemo in odštejemo zamike, povprečna ženska še vedno spi 4 minute dlje od povprečnega moškega.

Podatek, da tako moški kot ženske spijo podobno učinkovito, je presenetil, saj ženske večkrat poročajo o slabši kvaliteti spanca in pogostem zbujanju.

Spalna rutina

Čeprav gredo ženske spat kasneje kot moški, to ne velja za dvajseta leta. Takrat so fantje tisti, ki najdlje bedijo. Ura začetka spanja je sicer za šolarje ob 21.30, pri 21 letih pa že 23.30. Del tega premika bi lahko pripisali biološkim spremembam v adolescenci, a kolektivni učinek ostaja: utrujenost, vedenjske težave in slabši uspeh v šoli.

Profimedia

Po mnenju zdravnikov bi morali zdravi odrasli spati sedem do devet ur na noč, starejši od 65 let sedem do osem ur, medtem ko dojenčki, otroci in najstniki za zdrav razvoj potrebujejo več spanja kot odrasli. Novorojenčki skupaj s počitki tako spijo med 14 in 17 ur dnevno.

Novo na Metroplay: Gojmir Lešnjak - Gojc o svoji dolgi in bogati karieri