2. 7. 2022, 09:45

Vas zanima, kako se lahko ohladite na posebej vroč dan?

Profimedia

Rešitev je za večino povsem skregana z logiko in potrjuje pregovor, da se klin s klinom zbija.

Vse kaže, da bodo temperature še nekaj časa vztrajale nad tridesetico, in kot meni dr. Lučka Kajfež Bogataj, smo “na podnebne spremembe obsojeni, z njimi se moramo naučiti živeti.

Temperaturni trendi od 1990 do 2019

Temperaturni trendi od 1990 do 2019

Evropska agencija za okolje

Ena od veščin je vsekakor učinkovito hlajenje. V številnih državah po svetu ljudska modrost uči, da se lahko na vroč dan ohladite z vročo pijačo. Na takšno prakso boste naleteli v Maroku, Egiptu, Turčiji, Južni Afriki, Savdski Arabiji, Združenih arabskih emiratih, Turčiji, Indiji, Maleziji ...

 
 
 
 
 
View this post on Instagram
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

A post shared by Reina (@theerista_reina)

Več potenja pomeni več hlajenja. 

A to velja v primeru, da lahko ves znoj izhlapi. Za to je pomembna nizka zračna vlaga. "Na vroč in vlažen dan, kadar imate na sebi dosti obleke ali se potite do te mere, da znoj z vas kaplja, namesto da bi izhlapeval - takrat pitje vročih pijač ni dobra ideja," dodaja Jay. "Vroča tekočina bo v telo vnesla nekaj toplote in če potenje ne bo pomagalo pri izhlapevanju, se raje odločite za hladen napitek."

Profimedia

Jay ne govori na pamet. Znanosti za “vročim napitkom” se je lotil s testiranjem kolesarjev v laboratoriju. Vse kolesarje je opremil s temperaturnimi senzorji na koži in ustnikom, ki je meril količino porabljenega kisika in izdihanega ogljikovega dioksida - to razmerje izdaja količino toplote, ki jo proizvede naš metabolizem. Ob tem je prilagajal temperaturo in vlažnost zraka. 

Rezultat? Kolesarji, ki so pili vročo vodo, so dejansko v telesu shranili manj toplote kot tisti, ki so se hladili z mrzlo pijačo.

Novo na Metroplay: Za komisarja dati Janšo? | N1 podkast s Suzano Lovec