N. V. | 12. 8. 2023, 20:59
Izguba vonja ali okusa sta nekoč veljala za simptom covida – a ne več
Se vam po okužbi v zgodnjih fazah pandemije okus in vonj nista vrnila? Preberite, kaj so ugotovili zdravniki.
Nekoč značilni znak mnogih primerov covida – bolj zanesljiv kot gripi podobni simptomi – je bila nenadna izguba vonja in okusa. Toda vse več raziskav kaže, da je ta simptom postal precej manj pogost, saj je lani o njem poročal le majhen delež novih bolnikov.
"V preteklosti so se ljudje dobro zavedali, da je možno, da imajo covid, če so bili prehlajeni in so izgubili občutek za vonj. Zdaj pa res ne morete vedeti," je za CBS dejal direktor akademskega medicinskega centra za motnje vonja in okusa Evan Reiter.
Reiter je s svojo ekipo preučeval nove simptome covida. Analiziral je obsežen nabor podatkov zdravstvenih kartotek, ki so jih zbrali nacionalni inštituti za zdravje iz vseh držav v Ameriki.
Njegova je raziskava pokazala, da približno 4 odstotkov obolelih s covidom izgubi vonj in okus. V prvih mesecih začetka pandemije covida je vonj in okus izgubilo 50 odstotkov obolelih.
Raziskava je med najnovejšimi, ki dokazujejo, da so se simptomi, ki jih povzroča virus, spremenili. Pojavile so se nove različice, prebivalstvo je postalo odporno proti okužbam, cepljenja so ponudila obrambo, ki je zgodnjim bolnikom manjkala.
Raziskovalci z Univerzitetnega kolidža v Londonu so v raziskavi, objavljeni prejšnji teden, poročali, da se je delež primerov, ki poročajo o izgubi okusa ali vonja, znatno zmanjšal po pojavu seva omicron leta 2021.
Pot do novih zdravljenj?
Znanstveniki sedaj odkrivajo, zakaj se mnogim bolnikom po okužbah v zgodnjih fazah pandemije okus ali vonj nista vrnila. Prostovoljci so zdravnikom dovolili, da so visoko v nosu izvlekli majhen vzorec tkiva, ki so ga nato odpeljali nazaj v njihov laboratorij, da so ga očistili in analizirali celice. Primerjali so jih s podatki iz vzorcev drugih bolnikov brez tovrstne izgube vonja.
Analiza je razkrila, da imajo tisti, ki se jim vonj po covidu ni povrnil, znake nenehnega vnetja, ki ga poganjajo celice T imunskega sistema.
Te imunske celice še naprej povzročajo določeno stopnjo stalne škode oziroma preprečujejo, da se vnetje pozdravi. To ugotovitev je sicer podprlo že več znanstvenikov, zato bi to spoznanje lahko utrlo pot do novih zdravljenj, ki bi morda lahko pomagala telesu, da obnovi živčne celice za vonj.
Namreč, pacienti, ki se spopadajo s to dolgotrajno težavo covida, se soočajo s številnimi izzivi. Poročajo o močnem vplivu na kakovost življenja, kot je izkrivljanje nekoč okusne hrane v neprijetne okuse, težje odkrivajo stvari, kot je uhajanje plina, in celo ne odkrijejo, ali je njihova hrana pokvarjena ali ne.
Kaj lahko storite, če še vedno ne vohate ali okušate?
Zaenkrat imajo zdravniki na voljo le nekaj možnosti za zdravljenje bolnikov, ki se še vedno spopadajo z izgubo vonja. Običajno izhodišče za zdravljenje je vohalni trening: deluje tako, da poškodovane nosne živce večkrat izpostavimo različnim kategorijam prijetnih vonjav.
Mnogi bolniki sčasoma sami povrnejo voh. "Dajte času čas. Živci si lahko opomorejo," bolnike pomirja Reiter.
Novo na Metroplay: "Materinstvo ti da novo dimenzijo organizacije, produktivnosti in empatije" | Sonja Šmuc