Se vsak dan prhate z vročo vodo? Pred naslednjim prhanjem boste dvakrat premislili

26. 12. 2024, 08:00 | L. PA.
Deli
Se vsak dan prhate z vročo vodo? Pred naslednjim prhanjem boste dvakrat premislili (foto: Profimedia)
Profimedia

Prhanje z vročo vodo ali vroča kopel bi morala biti majhno razkošje, ne pa vsakodnevni pojav, pravijo strokovnjaki.

Številni po napornem dnevu obožujejo vročo prho ali kopel. Vroča voda je sploh v mrzlih, temnih mesecih posebej sproščujoča: lahko pomiri boleče mišice in sklepe, izboljša vaše razpoloženje in vam pomaga bolje spati.

"Toplejše prhe ali kopeli imajo nedvomno koristi, ki jih ne smemo zanemariti," je za New York Times povedala dr. Victoria Barbosa, izredna profesorica dermatologije na Univerzi v Chicagu. Vendar pa nobena od teh prednosti ni korist za kožo.

Raziskav o tem, kako vroča voda vpliva na našo kožo in lase, je sicer malo, vendar se večina dermatologov strinja, da lahko vročina odstrani olja in snovi, ki sicer zadržujejo vlago. Zato se je vsakodnevno bolje prhati z mlačno vodo.

Štirje kritični datumi v januarju 2025: ne bo lahko

"Vroča kopel ali prha bi morala biti majhno razkošje, ne vsakodnevni pojav," je še dejala dr. Barbosa in dodala, da lahko koža zaradi vroče vode postane pusta ali spremeni barvo, pri nekaterih pa se pojavi občutek zategovanja.

Morda vas zanima tudi:

Vroča voda lahko poškoduje kožno pregrado

Vroča voda, zlasti v kombinaciji z mili, ki vsebujejo dišave in nekatere agresivnejše sestavine, lahko po mnenju dermatologov poškoduje najbolj zunanjo plast kože, znano kot kožna pregrada.

Kožna pregrada je sestavljena iz odmrlih kožnih celic, okoli njih pa je gosta matrica maščobnih snovi, kot so ceramidi, maščobne kisline in holesterol. Te snovi, imenovane lipidi, pomagajo ohranjati vlago v koži in jo ščitijo pred draženjem in alergeni iz okolja.

Na vrhu kožne pregrade je tanka plast, imenovana kislinski plašč, ki je sestavljen iz aminokislin, kislin v znoju in sebuma – oljnate snovi, ki zadržuje vlago in se sprošča iz žlez v bližini lasnih mešičkov. Ta plast kožno pregrado med drugim ščiti pred škodljivimi bakterijami, a ko nekaj časa stojite pod res vročo prho, se nekaj sebuma odstrani, kar povzroči suho kožo.

Dermatolog v univerzitetni bolnišnici Virgen de las Nieves v španski Granadi dr. Trinidad Montero-Vílchezin je avtor študije iz leta 2022, ki je raziskovala, kako vroča voda vpliva na kožo. Pokazala je, da ko so odrasli svoje roke potopili v vročo in hladno vodo, je vroča voda naredila več škode: koža je izgubila več vode, oslabela je kožna pregrada, pojavila pa se je tudi rdečica. Obenem se je povečala pH-vrednost kože, kar dokazano moti kožno pregrado in povečuje izgubo vode.

Kaj pa lasje?

Podobno kot kožo lahko vroča voda izsuši tudi lase tako, da z njih odstrani sebum, tako pa se znebimo ravno tistega, kar naše lase ščiti in jih ohranja vlažne.

Če želite ohraniti zdravo kožo in lase, po pisanju New York Times strokovnjaki svetujejo, da pod vročo prho torej uživate enkrat do dvakrat na teden. Če imate suho kožo oziroma lase ali pa stanje, kot sta ekcem ali luskavica, ki ju vroča voda še poslabša, bi morali biti še bolj previdni. Najbolj brezskrbni pa so lahko tisti, ki imajo mastno kožo in lase.

Absurd: iz slovenskih zdravstvenih ustanov kličejo v zavetišča, da bi sprejeli bolnike po odpustu

Novo na Metroplay: Ajda Rotar Urankar in David Urankar iskreno o zakonu in težki življenjski preizkušnji