L. PA. | 11. 7. 2024, 14:58

Kardiolog pojasnjuje, kako prepoznate vročinski udar in bližajoči se infarkt, v nevarnosti tudi mlajše osebe

Tina Kosec/Bobo

Pri visokih temperaturah bi morali tudi mlajši bolj paziti na zdravje, tudi če so prepričani, da vročina nanje nima negativnega učinka.

Vročinski valovi s temperaturami, višjimi od 30 stopinj Celzija, kakršnega imamo v Sloveniji trenutno, niso nevarni le za kronične bolnike in starejše ljudi, temveč tudi za mlajše od 40 let.

Kot je za portal Nova.rs povedal srbski kardiolog Predrag Mitrović, se lahko namreč prav na visokih temperaturah pri mladih pojavijo prvi znaki težav s srcem, ki so lahko v nekaterih primerih tudi usodne.

"Mladi ljudje, tisti v skupini okoli trideset ali štirideset let, delajo veliko napako, saj običajno ne jemljejo nobenih zdravil, ne hodijo na redne preglede, v glavnem se počutijo dobro, zato se ne zavedajo tveganj. In tako imamo vsako leto v obdobju vročinskih valov enake scenarije: ambulante so polne ne le starejših in kroničnih bolnikov, ki jim velikokrat postane slabo celo doma, temveč tudi mladih ljudi, ki so vročinski udar doživeli kar na ulici, ker se niso držali nasvetov zdravnikov," svari Mitrović.

Kot smo že poročali, je vročinski udar življenjsko ogrožajoče stanje, ko temperatura jedra telesa naraste nad 40 stopinj Celzija.

Morda vas zanima tudi:

Nasveti zdravnikov, kako ravnati v času vročinskih valov, so sicer vsako leto precej jasni: če ni treba, se med deseto uro dopoldne in peto popoldne ne zadržujemo zunaj, poskušamo čim več časa preživeti v klimatiziranih prostorih in dovolj pijemo, svetuje se kozarec vode na vsakih 20 minut.

Brenčanje v ušesih, slabost, bliskanje pred očmi ...

Tega sicer ni mogoče povsem upoštevati, če hodimo v službo in iz nje ali se določen del našega delovnega dne celo odvija na prostem. Toda nekateri nasvete ignorirajo tudi zato, ker mislijo, da jim vročina ne more do živega.

Zato ne škodi, če poznamo vsaj znake vročinskega udara: po besedah dr. Mitrovića se bomo nenadoma začeli zelo slabo počutiti, sledijo blage izgube zavesti, brenčanje v ušesih, bliskanje pred očmi, zatem pa nam zelo hitro postane tudi slabo.

"Ob teh simptomih je jasno, da je prišlo do vročinskega udara, zato mora oseba hitro poiskati zdravniško pomoč, saj je srčni infarkt skoraj neizogiben," je za Novo.rs še dejal Mitrović.

Novo na Metroplay: Ninna Kozorog prekinila molk | N1 podkast s Suzano Lovec