Debelost in sladkorna bolezen sta uničujoči za osrednji živčni sistem in poslabšujeta celo vrsto nevarnih stanj.
Dolgotrajna dieta z obilico mastne hrane se ne nalaga le okrog pasu, na stegnih in bokih, od nje se nam krčijo tudi možgani. Tako je pokazala mednarodna laboratorijska raziskava na miših.
Da bi bili rezultati zagotovo pravilni, so miši v poskusu razdelili v dve skupini. Prva je jedla normalno, zdravo hrano, drugi so 30 tednov servirali dieto z visoko vsebnostjo maščobe. Ob tem se je pri miših razvila sladkorna bolezen, kasneje so opazili tudi upad kognitivnih sposobnosti, pojav tesnobe, depresije in poslabšanje Alzheimerjeve bolezni.
Glede na to, da naj bi leta 2050 na svetu živelo že 100 milijonov bolnikov s to obliko demence, ni nepomembna ugotovitev, da prekomerna teža stanje poslabša.
Pri miših iz kontrolne skupine, torej tistih, ki so jedle običajno hrano, se ni pojavila nobena od omenjenih težav.
https://www.metropolitan.si/trendi/zivali/ta-sadez-je-strah-in-trepet-miskov/
"Predebeli posamezniki imajo približno 55 odstotkov večje možnosti, da se pri njih pojavi depresija, sladkorna bolezen to še poslabša," je pojasnila profesorica Larisa Bobrovskaya z Univerze Južne Avstralije, ki je vodila raziskavo. "K upadu kognitivnih sposobnosti, Alzheimerjevi bolezni in duševnim motnjam najverjetneje prispeva kombinacija debelosti, starosti in sladkorne bolezni."