Že majhne spremembe v vsakdanjem življenju vodijo do boljšega zdravja.
Pred današnjim svetovnim dnevom zdravja so v Zavarovalnici Triglav organizirali okroglo mizo z naslovom Ste pripravljeni na korak do boljšega zdravja? Na dogodku, ki je v četrtek, 3. aprila, potekal v Triglav Labu, so strokovnjaki s področja medicine, fizioterapije in prehrane izpostavili, kako povezani so telesna drža, prehrana in močan imunski sistem, ter delili mnenje, da lahko že majhne spremembe v vsakdanjem življenju vodijo do boljšega zdravja in več energije.
Pogovor je vodila priznana športnica in ambasadorka zdravja Brigita Langerholc, sodelovali pa so dr. med., specialist pediater z licenco za klinično športno prehrano Nik Beseničar, specialistka pediatrije s specialnimi znanji iz akupunkture Tanja Javh, dr. med., specialistka radiologije, strokovnjakinja za pravilno držo Saša Staparski Dobravec in kajakaš na divjih vodah Peter Kauzer.
Dihalna vaja, ki pomirja in zbistri misli
Brigita Langerholc, ki je skozi svojo kariero v atletiki dokazala, kako pomembno je ohranjati telesno in duševno ravnovesje, je v uvodu predstavila zanimivo dihalno vajo, ki jo sama redno prakticira in se imenuje izmenično dihanje. Vaja pomirja in pomaga pri premagovanju stresa, postopek njenega izvajanja pa ponovimo večkrat zaporedoma.
Najprej zapremo desno nosnico in z desnim palcem ter počasi in enakomerno vdihnemo skozi levo nosnico. Dih malo zadržimo, nato pa desno nosnico odpremo, s prstancem zapremo levo nosnico in počasi izdihnemo skozi desno nosnico. Po kratkem premoru počasi vdihnemo skozi desno nosnico, malo počakamo, odpremo levo nosnico, s palcem zapremo desno in spet počasi izdihnemo.
"Lahko bi rekli, da je sedenje novo kajenje"
Sogovorniki so med pogovorom posebej opozorili na pomen pravilne drže. Slaba telesna drža ima namreč negativne posledice tako za fizično kot duševno zdravje, saj onemogoča optimalno delovanje in ustvarjalnost. Zaradi slabe drže se nam lahko že v najstniških letih pojavijo bolečine v hrbtu, v odrasli dobi pa lahko ta težava postane vsakodnevna realnost. "Z redno skrbjo za pravilno držo, s preprostimi vajami in osveščanjem o telesnih položajih lahko preprečimo težave in izboljšamo naše počutje," je poudarila Staparski Dobravčeva.
Bolezni sodobnega časa, ki najbolj prizadenejo delovno aktivne odrasle, so predvsem mišično-skeletne težave, ki nastanejo zaradi prekomernega sedenja. Sedeč način življenja poleg vplivanja na naše mišice in sklepe povečuje tveganje za debelost, zvišan krvni tlak, sladkorno bolezen in srčno-žilne bolezni. "Zaradi tega bi lahko rekli, da je sedenje novo kajenje," je o posledicah pomanjkanja gibanja povedala Tanja Javh, ki je za odpravljanje kroničnih bolečin predlaga tudi akupunkturo, a ob tem poudarila, da je ob vsakem novem simptomu ali zaskrbljenosti za zdravje vedno priporočljivo obiskati zdravnika.
Uravnotežena prehrana, aktivnost ter kakovosten spanec
Nik Beseničar je ob tem izpostavil pomen preventive in poudaril, da ni bližnjic. "Temelji zdravja so uravnotežena prehrana, telesna in duševna aktivnost ter kakovosten spanec. Pozimi se priporoča tudi dodatek vitamina D. Prav tako se izogibajmo enolični prehrani - pestrost in ravnovesje sta ključ do dolgotrajnega zdravja." Ob tem je svetoval, kako obvladati sezonske prehlade, ki so trenutno na pohodu: "Ključni ukrepi so preprosti: ostanimo doma, nosimo masko ali vsaj vzdržujmo distanco ter dosledno skrbimo za higieno rok. Hitrejše okrevanje omogočajo počitek, tople tekočine, po potrebi pa tudi nosni dekongestivi, pastile proti bolečinam v žrelu in sredstva za zniževanje vročine." Poudaril je, da je skrb zase tudi skrb za druge.
Peter Kauzer je udeležencem na okrogli mizi razkril svoj recept za premagovanje stresa. "Ko se soočim s pritiski, izberem aktivno terapijo - tek, sprehod ali kakšno drugo športno aktivnost, ki prekrvavi možgane in mi pomaga sprostiti misli. Po osvežilnem tušu imam nato občutek, da sem skrbi dobesedno odplaknil," je povedal. Poudaril je, da z zgledom prenaša pravi odnos do gibanja tudi na svojo družino.