Zdravje vaše mame lahko napoveduje tveganja za vas: katere bolezni najpogosteje podedujemo?

30. 7. 2023, 16:23 | N. V.
Deli
Zdravje vaše mame lahko napoveduje tveganja za vas: katere bolezni najpogosteje podedujemo? (foto: Profimedia)
Profimedia

"Čeprav to res niso prijetne teme in se jim večina raje izogiba, jih je pametno načeti in tako identificirati tveganja pri sebi," pravi znanstvenik, ki je odkril 12 bolezni, ki jih hčerke pogosto podedujejo od svojih mam.

Vpogled v mamino zdravje napoveduje tveganja za določena zdravstvena stanja hčerke, trdi Neeraj Gandotra z medicinske fakultete Johns Hopkins, ki se ukvarja z genetiko, znanstveno vejo, ki proučuje dedovanje genov in genetskih lastnosti od staršev na potomce. 

Poznavanje naše genetske dediščine nam omogoča boljše razumevanje potencialnih tveganj za določena bolezenska stanja in nam ponuja priložnost za izbiro preventivnih ukrepov. "Čeprav to res niso prijetne teme in se jim večina raje izogiba, jih je pametno načeti in tako identificirati tveganja pri sebi," spodbuja, da pravočasno ukrepamo in preprečimo morebitne zdravstvene težave.

Portal The Healthy razkriva 12 bolezni, ki jih hčerke pogosto podedujejo od svojih mam:

1. Zdravje kosti

Če je vaša mama žrtev osteoporoze, je lahko tveganje zanjo povišano tudi pri vas. Verjetnost zanjo je mogoče znižati s prehrano, ki vključuje dovolj kalcija in vitamina D, ter z zdravim načinom življenja.

Kako priporočljivo je avto prati pozimi? Odgovor strokovnjakov vas bo presenetil

2. Tekstura kože

Vas zanima, ali boste imeli gube in druge kožne poškodbe? Poglejte mamin obraz. Sposobnost mame pri zadrževanju količine kolagena, starost, pri kateri je dobila gube ter oblika teh, se prenaša na naslednje rodove, natančneje na hčerke, saj se koža sinov zaradi drugačne sestave hormonov stara drugače.

Z ogledom maminih fotografij lahko natančno predvidite proces staranja na svojem obrazu, je pa vendarle mogoče nastanek gub nekoliko upočasniti, in sicer z redno zaščito kože pred sončnimi žarki, s hrano, ki vsebuje veliko vitamina C in E, ter s primernim vlaženjem kože.

3. Depresija

Depresija je pogostejša pri ženskah kot pri moških, strokovnjaki domnevajo, da gre za posledico hormonskega dogajanja in odgovor na travme oziroma stres. Depresija je prav tako genetsko pogojena in določene z njo povezane mutacije genov se pojavljajo samo pri ženskah. Če je bila ali je vaša mama žrtev depresije, bodite pozorni na svoje mentalno zdravje.

4. Težave z očmi

Pri ženskah je višje tveganje za glavkom oziroma zeleno mreno kot pri moških. Zaradi menopavze ženske večkrat trpijo zaradi suhih oči, ki pogosto spremljajo glavkom.

Prav tako so ženske bolj kot moški, podvržene slabovidnosti. Če se ta pojavlja v družini, pri mami ali očetu, redno obiskujte okulista in preverjate zdravje oči.

5. Migrena

Razlogov za migreno je več, eden od njih je lahko povezan tudi z genetiko. Možno je, da imate migrene, ker jih je imela ali jo ima vaša mama.

Dednost je eden od glavnih dejavnikov za pojav migrene, in če jo je imela vaša mama, je velika verjetnost, da jo imate tudi vi. Pri ženskah je tveganje za migreno trikrat višje kot pri moških, najbrž zaradi vpliva hormonov.

6. Alzheimerjeva bolezen

Raziskave kažejo, da se tveganje za alzheimerjevo bolezen poviša na 50 odstotkov, če sta zanjo zbolela vaša mama ali oče. Če je vašo mamo prizadela ta ali druga oblika demence, je večja možnost, da jo boste imeli tudi sami, je pa tveganje zanjo mogoče zmanjšati z redno vadbo, zdravo prehrano, ohranjanjem socialnih stikov in z mentalnimi aktivnostmi.

7. Teža in postava

Dejstvo je, da so nekateri vidiki zdravja povezani z načinom življenja, eden od njih je telesna teža. A dejstvo je tudi, da se oblika telesa deduje, in če ima vaša mama določeno konstitucijo, jo imate najbrž tudi sami.

Vendar je treba ob tem še enkrat poudariti, da telesna teža še zdaleč ni pogojena zgolj z geni. Veliko bolj kot ti nanjo vplivata količina gibanja, način prehrane, skratka, življenjski slog nasploh.

8. Športne sposobnosti in kondicija

Tako kot pri teži, so nam dane tudi druge določene predispozicije, ki se s staršev prenašajo na otroke. Podedujemo strukturo mišic in skeleta, kar med drugim vpliva na to, v katerem športu je nekdo lahko dober in v katerem ne. Te predispozicije sicer niti približno niso dovolj za športne uspehe ali krive za športne neuspehe.

9. Zdravje srca

Če imate družinsko zgodovino srčnih bolezni, obstaja večje tveganje, da se boste tudi sami soočili z določenimi srčnimi težavami. Raziskave so pokazale, da lahko dedna nagnjenost igra pomembno vlogo pri nekaterih srčnih boleznih. 

Vendar pa je pomembno opozoriti, da dednost ni edini dejavnik, ki vpliva na zdravje srca. Življenjski slog in okoljski dejavniki, kot so prehrana, telesna aktivnost, kajenje, stres in druge življenjske navade, prav tako močno vplivajo na tveganje za srčne bolezni.

Torej, kljub dedni predispoziciji lahko z zdravim načinom življenja zmanjšamo tveganje za srčne težave in ohranimo zdravo srce. Redni zdravstveni pregledi in posvet z zdravnikom so tudi ključni za prepoznavanje morebitnih tveganj in preventivo.

10. Sladkorna bolezen

Še eno stanje, ki je pogostejše kot pri moških pri ženskah in ki se deloma deduje. Prenos genov, ki vpliva na kopičenje maščob na telesu, lahko viša tveganje za sladkorno bolezen tipa 2.

Tudi v tem primeru velja, da ni vse zapisano v genih: vpliv življenjskega sloga in drugih okoljskih dejavnikov pomembno ima vlogo pri razvoju sladkorne bolezni. 

11. Nosečnost

Če bi radi vedeli, kakšna bo vaša izkušnja z nosečnostjo, se pogovorite z mamo. Če je mama trpela zaradi izrazitih jutranjih slabosti, bodo te verjetno tudi vam povzročale težave.

Marsikatera hčerka se je glede nosečnosti soočala s podobnimi težavami kot njena mama: od jutranjih slabosti, načina poroda in okrevanja po njem. 

12. Menopavza

Starost, pri kateri je v menopavzo vstopila vaša mama, deloma vpliva na to, kdaj se bo to obdobje začelo pri vas, so dokazali v raziskavi. Če se je vaša mama z njo srečala zgodaj, bodite na kazalnike, da se bliža vaša, čeprav še niste v letih, ko doleti večino, pozorni tudi sami.

https://www.metropolitan.si/zdravje/odkrili-so-prvi-genetski-indic-zakaj-nekateri-ljudje-covida-ne-dobijo-ali-pa-ga-prebolijo-brez-znakov-bolezni/

Novo na Metroplay: Dedek Mraz opozarja: "Starši, ne delite otrok na pridne in poredne!"