E. Č. | 4. 6. 2024, 06:00

Strokovnjaki razkrili: to je ena najbolj zdravilnih rastlin, ki raste tudi pri nas (nekateri jo imajo za plevel!)

Profimedia

Vodna kreša je po mnenju strokovnjakov ena izmed najbolj zdravilnih rastlin na svetu.

Raziskave ameriškega centra za nadzor in preprečevanje bolezni (CDC) kažejo, da ima vodna kreša najvišjo prehransko vrednost. Žal pa je ta rastlina, bogata z vitamini in minerali, med katerimi izstopa železo, preprosto premalo prisotna v naši prehrani. Nekateri jo celo zamenjajo za plevel, saj običajno raste v vlažnih in mokrih območjih.

Koristi za zdravje

Vodna kreša vsebuje več vitamina C kot nekateri citrusi in več železa kot špinača. Poleg hranilnih snovi ima tudi številne zdravstvene koristi. Raziskave kažejo, da zmanjšuje oksidativni stres, čisti kri in telo toksinov ter spodbuja apetit pri ljudeh, ki imajo težave s pomanjkanjem le-tega. Zaradi visoke vsebnosti vitamina C krepi imunski sistem.

Profimedia

Pomaga pri prebavnih težavah, kot so zaprtje, napihnjenost in vetrovi. Zaradi antioksidantov ščiti celice telesa, koristi jetrom in je koristna pri diabetesu. Nekateri strokovnjaki trdijo, da lahko prepreči številne srčno-žilne težave.

Zdravilna uporaba soka vodne kreše

Vodno krešo lahko uporabljamo na več načinov. Mnogi pijejo njen sok, ki ga je priporočljivo razredčiti z vodo v razmerju 1:5. Priporočen odmerek je en kozarec na nekaj dni, saj se lahko sicer pojavijo neželeni učinki.

Sok vodne kreše se lahko uporablja tudi lokalno pri težavah s kožo in izpadanjem las, saj jih krepi, spodbuja njihovo rast in preprečuje izpadanje. Sok nanesite na prizadeta mesta. Pripravite si lahko tudi oblogo iz vodne kreše. Zmešajte nekaj listov rastline z alkoholom, nato zmes nanesite na prizadeta mesta in ovijte s povojem. Pustite oblogo delovati nekaj ur, nato jo odstranite in sperite s hladno vodo.

Uporaba v kulinariki

Poleg soka se lahko vodna kreša uporablja tudi v juhah, pitah, kot dodatek k solatam ali v sendvičih za tiste, ki imajo radi nekoliko bolj močan okus, podoben hrenu. Pazite, da ne prekoračite dnevnega odmerka 20 g, saj lahko v nasprotnem primeru preobremenite ledvice.

Profimedia

Pri nabiranju vodne kreše je pomembno, da jo nabirate na čistih območjih, saj se lahko z njo prenašajo zajedavci kot je metljaj. Prav tako je priporočljivo, da se pred uporabo posvetujete z zdravnikom, še posebej, če jemljete kakšna zdravila, saj lahko vodna kreša vpliva na njihovo delovanje.

Novo na Metroplay: Nuša Lesar o najlepšem letu svojega življenja, materinstvu in delu voditeljice