13. 12. 2024, 20:22 | Vir: STA

Bolniki z rakom sami zbirajo denar za nakup nujno potrebnih naprav, ki jih v slovenskih bolnišnicah ni (vlada pa spet gleda stran)

Profimedia

Pa kam smo prišli!? Medtem ko bolniki bijejo bitko z rakom, se morajo še dodatno boriti za opremo, ki bi jim olajšala zdravljenje in vrnila moč.

Združenje bolnikov z limfomom in levkemijo se je v sodelovanju z oddelkom za hematologijo UKC Ljubljana in hematološko onkološkim oddelkom UKC Maribor odločilo za akcijo zbiranja sredstev za nakup nujno potrebnih naprav, ki bi fizioterapevtom omogočili boljšo celostno obravnavo bolnika z rakom. Po oceni združenja potrebujejo 51 tisoč evrov. Do zdaj so zbrali 15 tisoč evrov.

Nove naprave za lažje zdravljenje

Bolniki s krvnimi raki so, kot je pojasnila izvršna direktorica Združenja bolnikov z limfomom in levkemijo Kristina Modic, izpostavljeni zelo agresivnemu zdravljenju, ki je pogosto na mejah človeških zmogljivostih. To je dolgotrajno zdravljenje, ki lahko privede tudi do začasne nepokretnosti.

"Zato je kakovostna fizioterapevtska obravnava za bolnike s krvnim rakom med zdravljenjem in po njem izrednega pomena. Prav tako so vse naprave, ki jih naši fizioterapevti v bolnišnicah potrebujejo, izrednega pomena, kajti pomagajo ležečim bolnikom, da spet povrnejo mišično maso in jo vzdržujejo," je poudarila.

Cilj je zagotavljanje varnih in učinkovitih vaj, ki upoštevajo specifične potrebe bolnika. "Da je obravnava celostna in učinkovita, mora biti podprta z ustreznimi napravami in pripomočki. Primanjkuje pa fizioterapevtskih naprav, ki bi omogočale nemoteno izvajanje teh obravnav," je opozorila Modic.

fizioterapija bolezen zdravje

Pacienti z rakom si nove naprave želijo za lažje zdravljenje in hitrejše okrevanje.

Profimedia

Zato so se odločili zbrati sredstva za nakup specializiranega posteljnega kolesa za nepokretne bolnike, naprave za magnetno stimulacijo mišic, več hidravličnih hodulj in rolatorjev, ravnotežne blazine, vzmetne krepilce, uteži, krepilne žogice in druge pripomočke. Navedena oprema bo namenjena obema bolnišnicama za učinkovito izvajanje fizioterapevtske obravnave.

Tudi zaposleni v bolnišnicama se strinjajo: nakup fizioterapevtskih naprav je nujno potreben

Kako pomembna je fizioterapevtska obravnava za uspeh zdravljenja in kakovost življenja bolnikov, je opisala fizioterapevtka Maja Ogrinec s kliničnega oddelka za hematologijo Univerzitetnega kliničnega centra (UKC) Ljubljana. "Osnovni pripomočki nam omogočajo, da hitreje lahko začnemo z vstajanjem. Nujno pa bi zdaj rabili posteljno kolo, ki se pripelje k bolniku. Nepokretni bolniki ne morejo hoditi niti uporabljati sobnih koles, zato bi to kolo omogočilo, da tudi oni lahko kolesarijo in se hitreje na ta način rehabilitirajo," je pojasnila. Poleg tega bi po njenih besedah potrebovali tudi magnet za stimulacijo mišic za najtežje bolnike, ki so mišično zelo oslabljeni.

Vodja projekta celostne obravnave hematoloških bolnikov Irena Preložnik Zupan z oddelka za hematologijo Univerzitetnega kliničnega centra (UKC) Ljubljana je poudarila, da v Sloveniji vsako leto zboli za rakavimi obolenji okrog 16 tisoč ljudi. Od tega je 9 do 10 odstotkov krvnih rakov (limfomi, levkemija, Hodgkinov limfom). Kot strokovna vodja programa celostne rehabilitacije bolnikov s krvnimi raki je opozorila na pomen celostne obravnave.

"Ta program za fizioterapevte teče za vse bolnike, da ne izgubljajo mišične mase, da se ohranjajo telesno tudi skozi več kot nekaj mesecev ležanja na hematologiji. In je to za kvaliteto življenja zelo pomembno," je izpostavila.

Zdaj pa prosijo še dodatno za sobno kolo, ki bo namenjeno nepokretnim bolnikom. Do sedaj so si ga izposojali iz drugih oddelkov, ker pa so bolniki rizični, kar se tiče okužb, je vredno, da imajo eno takšno kolo na oddelku. "Na oddelku je več kot 40 postelj in vedno imamo več nepokretnih bolnikov, s katerimi se je treba ukvarjati," je še dodala Preložnik Zupanova.

Novo na Metroplay: "Za vsako uro, ki jo vložimo v vadbo, dobimo nazaj 3 ure življenja" | Leon Bedrač, 2. del