Čeprav ne gre za čudežno rešitev, bi bolnikom lahko bistveno podaljšala življenje.
Nova terapija za rakave bolnike prinaša upanje mnogim. Zadnjo dobro novico s tega področja je sporočila evropska ekipa inženirjev, fizikov, nevrokirurgov, biologov in imunologov iz Velike Britanije, Poljske in Švedske.
Razvili so novo obliko fotoimunoterapije (terapije s svetlobo), ki presenetljivo učinkovito najde in uniči rakave celice.
Terapija s svetlobo se bo kot peta pridružila najučinkovitejšim pristopom, ki se danes uporabljajo v praksi. Te so operacije, kemoterapije, radioterapije (obsevanje) in imunoterapije.
Ideja je dokaj enostavna. Ob posebni svetlobi rakave celice zažarijo in kirurgi jih v temi operacijske dvorane tako lažje vidijo in odstranijo. Prvi poskus so opravili na miših. Izkazalo se je, da nov pristop osvetli celo najmanjše rakave celice, zaradi česar so lahko odstranili tudi tiste, ki med operacijo pobegnejo in jih zdravniki nehote pustijo v telesu.
A pozitivne plati se tu še ne končajo. Terapija je poleg tega spodbudila imunski odziv, da je po operaciji telo bolje branil pred ponovnim razvojem raka.
Novorazvita fotoimunoterapija združuje fluorescentne markerje, posebne proteine in bližnjo infrardečo svetlobo.
Novo na Metroplay: V zaporu sem plesal | Dragan Živadinov