Ženske načeloma živijo dlje od moških, razen v teh primerih. Ste med njimi?

9. 8. 2022, 18:41 | I. D.
Deli
Ženske načeloma živijo dlje od moških, razen v teh primerih. Ste med njimi? - Zdravje (foto: Profimedia)
Profimedia

Moški, to je “vse”, kar morate storiti, če želite dočakati visoko in lepo starost.

Kljub splošnemu prepričanju, da imajo moški pač krajše življenje, jih med 25 in 50 odstotkov ženske preživi. To še posebej velja za poročene moške, ki so končali fakulteto. Tako je pokazala statistična analiza vseh celin zadnjih 200 let, objavljena v British Medical Journal.

Do napačnega razumevanja tega posebnega odnosa med spoloma naj bi prišlo, ker na splošno primerjamo pričakovano življenjsko dobo, ki ni nič drugega kot povprečje celotne populacije, namesto da bi pogledali, kako dolgo dejansko kdo živi. Povprečje namreč pomeni, da določena velika odstopanja prikrijejo drobne razlike.

 
 
 
 
 
View this post on Instagram
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

A post shared by SPORTNETWORK NS (@sportnetwork_ns)

V analizo so vključili 41 držav, ločeno so obravnavali Vzhodno in Zahodno Nemčijo in vse štiri dežele Velike Britanije. Poleg tega so upoštevali še napovedi o svetovnem prebivalstvu ZN za 199 držav v obdobju 1950-54 in 2015-19. Čisto nazadnje so verjetnost, da bi moški živeli dlje kot ženske, preverili še s stopnjo izobrazbe in družinskim stanom.

Sneženje bo povsod ponehalo, prihaja pa močan veter

In rezultati? Vse od leta 1850, v vseh okoliščinah in po vsem svetu, imajo moški med 25 in 50 odstotkov možnosti, da preživijo ženske.

Vsake toliko ta odstotek poskoči celo čez polovico. Takšni primeri so bili Islandija leta 1891, Jordanija v letih 1950-54, Iran med 1950-64, Irak med 1960-69, Bangladeš, Indija in Maldivi vse do leta 1985 in Butan v obdobju med 1995-2010.

V razvitih državah je verjetnost daljšega življenja za moške padala vse do 70. let in nato spet začela zlagoma naraščati. Spremembe med spoloma na tem področju gre pripisati predvsem kajenju in drugim vedenjskim razlikam.

Verjetnost, da bodo moški živeli dlje, je na splošno višja v revnih in srednje bogatih državah, a to ne pomeni nujno večje enakosti med spoloma, ko pride do preživetja. Primer so južnoazijske države. V v 50. In 60. letih je bila v Indiji na primer umrljivost deklic, mlajših od 5 let, višja od umrljivosti dečkov. Ta razlika se je do neke mere ohranila vse do danes. A od leta 1980 po 15. letu umre manj deklic in več dečkov, kar nekako poravna razliko.

Včasih so na delu tudi posebni zunanji dejavniki. Med 2015 in 2019 so imeli tako moški po vseh ZDA približno 40 odstotkov možnosti, da bodo živeli dlje kot ženske. A diplomanti so imeli 43 odstotkov možnosti za daljše življenje, maturanti le 39. Za poročene je bil ta odstotek 39, za neporočene 37.

Avtorji raziskave pojasnjujejo, da osebe v paru vplivajo na zdravje drug drugega, še posebej na moške to vpliva pozitivno, medtem ko ženske iz stabilnih odnosov odnesejo malo manj.   

https://www.metropolitan.si/novice/v-sloveniji-dosegamo-vse-bolj-castitljivo-starost/

Novo na Metroplay: Dedek Mraz opozarja: "Starši, ne delite otrok na pridne in poredne!"