Smrtonosna bolezen je leta 2022 po vsem svetu ubila kar 467.000 ljudi.
Znanstveniki so poskrbeli za veliko odkritje - razvili so preprost krvni test, s katerim je mogoče odkriti raka trebušne slinavke, še preden se razširi na druga mesta v telesu. S pomočjo testa bi lahko izvajali rutinski presejalni program in z njim povečali možnost preživetja, ki je pri tej bolezni na precej nizki stopnji.
Rak trebušne slinavke velja za zahrbtno bolezen, saj gre za obliko raka, ki pogosto ne povzroča prepoznavnih simptomov in jo je težko odkriti, dokler ne metastazira in razširi po telesu, zaradi česar je zdravljenje težavno. Večina rakov trebušne slinavke se sicer začne v kanalih, ki izločajo encime, ki se uporabljajo za prebavo hrane. Ta bolezen je leta 2022 ubila kar 467.000 ljudi po vsem svetu.
Razvili posebne nanosenzorje
Molekolarni biolog na Oregon Health & Science University (OHSU) v Portlandu in eden od avtorjev študije, ki je bila objavljena v reviji Science Translational Medicine, Jared Fischer, je za Nature pojasnil, da obstaja velika potreba po razvoju novih načinov za zgodnje odkrivanje raka trebušne slinavke.
Fischer se je s svojimi kolegi osredotočil na odkrivanje encimov, ki se imenujejo proteaze, njihova naloga pa je razgrajevanje beljakovin. Ti encimi so aktivni tudi pri tumorjih v že zelo zgodnjih fazah bolezni. Pri tem so še zlasti preučili aktivnost matričnih metaloproteinaz (MMP). Te namreč sodelujejo pri žvečenju kolagena in zunajceličnega matriksa, ki pomaga tumorjem pri napadu na telo, piše Jutarnji list.
Da bi odkrili prisotnost teh proteaz v krvi, so razvili posebne nanosenzorje in jih testirali na vzorcih zamrznjene krvi 356 posameznikov. Pri tem so nekateri posamezniki, katerih kri so preiskovali, imeli raka trebušne slinavke, drugi so imeli nemaligne bolezni trebušne slinavke, tretji pa so bili zdravi.
Upajo, da bodo kmalu začeli izvajati klinične študije
Nanosenzorji so zdrave posameznike pravilno identificirali v kar 98 odstotkih primerov, posameznike z rakom trebušne slinavke pa jim je uspelo identificirati s 73-odstotno natančnostjo. Nanosenzorjem je v vseh primerih uspelo razlikovati med posamezniki z rakom trebušne slinavke in tistimi, ki imajo druge bolezni trebušne slinavke. Znanstveniki zdaj upajo, da bodo lahko kmalu začeli izvajati klinične študije. Nanosenzorje so testirali tudi pri drugih oblikah raka in dobili obetavne predhodne podatke.
V splošni predpostavki mora sicer imeti dober diagnostični tumorski biomarker občutljivost med 70 in 90 odstotki in specifičnost med 80 in 95 odstotki, kar so glede na rezultate v članku omenjeni nanosenzorji dosegli. Njihova občutljivost je namreč 73 odstotkov, specifičnost pa 98 odstotkov.
Diagnostični postopek se je tako izkazal za precej natančnega in je boljši od dozdajšnjega CA 19-9, ki ima le med 50- in 60-odstotno občutljivosti za zgodnji stadij raka trebušne slinavke. Kljub temu pa bo potrebnih še veliko validacijskih študij, preden bodo dokončno ugotovili veljavnost tega testa, piše omenjeni medij.
Novo na Metroplay: Zemlja omogoča, da se zgodi čarovnija | N1 podkast s Suzano Lovec