Zobozdravstvo je zaradi velike možnosti izpostavljenosti okužbi s koronavirusom v prvem valu ostalo zaprto najdlje, kar dva meseca, delovala je le mreža nujnih ambulant.
V pogovoru informativnega spletnega portala N1 z direktorjem enega izmed zdravstvenih domov pri nas, pa je le ta poudaril, da je v tem kontekstu pomembno razumeti, v čem je zobozdravstvo drugačno od splošnega zdravstva.
“V splošnem zdravstvu imamo stanja urgentno, nujno, akutno in pa splošno. V zobozdravstvu ni tako. Bolečina v zobu ni urgentno stanje, saj ne predstavlja smrtne nevarnosti. V tem primeru ni tega takojšnjega ukrepanja, saj za bolečino lahko vzameš tableto.”
In čeprav so v času najhujšega zaprtja ljudje z urgentnimi stanji še vedno lahko piršli do zdravnika, je bilo v zobozdravstvu drugače, saj teh klasičnih urgentnih stanj v tem primeru ni.
Pa vendar. Posledice zaprtja zobozdravstvenih ambulant marca lani na slovenskem zobovju bo zagotovo vidno čez čas. Več o tem si lahko preberete na: Stanje slovenskega zobovja po epidemiji: “Posledice bomo čutili še dolgo”
Novo na Metroplay: "Opustite pričakovanja in živite svoje življenje" | Tereza Poljanič in Barbara Drnač