N. V. | 26. 11. 2023, 09:01

Razbijamo mite: kaj se (zares) zgodi, ko pogoltnemo žvečilni gumi?

Profimedia

Ali res ostane v telesu sedem let?

Kaj se zgodi, ko pogoltnemo žvečilni gumi? Najbolj razširjen mit trdi, da žvečilni gumi ostane sedem let v želodcu, preden ga telo razgradi. Drugi trdijo, da se žvečilni gumi, ko ga pogoltnemo, spremeni v trdno kroglico, ki lahko povzroči težave pri prebavi. Nekateri menijo, da zamaši prebavne poti, nekateri ljudje pa verjamejo, da se žvečilni gumi zalepi na stene želodca in povzroča težave.

Nič od tega seveda ne drži. Kaj se zgodi v resnici?

Res je, da se žvečilni gumi v želodcu ne razgradi – to pa ne pomeni, da tam tudi ostane. Želodec ima namreč sposobnost mešanja, premikanja in poganjanja stvari, zato bo sčasoma žvečilni gumi prešel v tanko črevo. Čeprav so v tankem črevesju tudi encimi trebušne slinavke ter žolč in žolčnika in jeter, ki prav tako pomagajo pri prebavljanju hrane, ki jo zaužijemo, pa na žvečilni gumi nimajo vpliva – ker je gumijeva baza neprebavljiva.

Žvečilni gumiji se ne razgradijo, saj imajo poleg sladkorja oziroma umetnih sladil, arome in barvila, tudi gumijevo bazo. Gumijeva baza je krovno ime za več kot 40 različnih sestavin, ki jih proizvajalci ne želijo navajati, češ da gre za poslovne skrivnosti, zakaj so nekateri žvečilni gumiji tako mehki, raztegljivi … V osnovi pa gre za elastomere, voske, smole in celo polnila, poroča Med.Over.Net.

Profimedia

Torej, drži, da se žvečilni gumi, ki ga pojemo, ne razgradi in ne prebavi, a razloga za preplah ni. Ljudje večkrat uživamo stvari, ki so neprebavljive – take so denimo prehranske vlaknine. Pravzaprav je neprebavljivo vse, kar iztrebimo. Žvečilni gumi bo tako potoval po tankem črevesju vse do debelega črevesja, in se sčasoma, pomešan z drugo neprebavljivo hrano, ki smo jo zaužili, izločil.

Zdravstveni zapleti

A vseeno drži, da ni ravno pametno jesti žvečilnih gumijev. Če bi pogoltnili več žvečilnih gumijev, se lahko ti v našem telesu začnejo kopičiti. Večje količine bi lahko povzročile zdravstvene zaplete, začenši z nelagodjem, napihnjenostjo in motnjami v prebavi.

Novo na Metroplay: "Materinstvo ti da novo dimenzijo organizacije, produktivnosti in empatije" | Sonja Šmuc