Če tudi vi kosmatincu kremplje urejate sami, morate poznati nekaj osnovnih pravil. Sicer lahko psa poškodujete in vam ne bo več pustil blizu tačke.
Negovani, postriženi kremplji so osnova za dobro počutje in zdravje psa. Če so predolgi, psa ovirajo pri hoji, lahko celo do te mere, da pes ne hodi več pravilno. Sicer se med hojo kremplji sami po sebi malo krajšajo, a večinoma ne dovolj. Predvsem stranski se ne morejo sami pobrusiti, lahko se tudi vraste.
Kdor psu sam krajša kremplje doma, mora vedeti, kako se to dela, saj se hitro lahko ranita živec in žila. Za krajšanje potrebujemo kakovostne klešče (tudi sicer je pri negi doma največja napaka uporaba napačnih pripomočkov).
Kupite take klešče, ki nohta ne bodo stiskale (to psa lahko boli), ampak na hitro odrezale. Strokovnjaki pravijo, da se splača investirati več, na tem mestu namreč ni smiselno varčevati.
Kako vemo, kdaj so pasji kremplji predolgi? "Najlažje boste dolžino krempljev pogledali na trdnih, ravnih tleh, na primer na parketu ali asfaltu. Ko pes sproščeno in naravno stoji, se njegovi kremplji ne smejo dotikati tal. Če se jih dotikajo, so predolgi. Če pasje kremplje slišite, ko pes hodi po asfaltu, je tudi to znak, da so predolgi," so zapisali Alfakanovi strokovnjaki.
Dodali so, da se na belih krempljih živec dobro vidi (je rožnate barve), medtem ko je pri črnih krempljih živec neviden. Če zastrižemo v ta del, zakrvavi, psa to tudi bol. Največkrat je ves nadaljnji postopek velik izziv, če vam pes sploh še ponudi tačko. Če je to preveč naporno za vas in za psa, je bolje, da striženje prepustite strokovnjakom.
Novo na Metroplay: Vidnost in varnost v prometu: "Zgoditi se mora 'aha moment', da spremenimo svoje navade"