21. 6. 2024, 11:24 | Vir: STA
12 turistov dobilo dosmrtno prepoved, nikoli več ne bodo obiskali tega priljubljenega centra
Obiskovalce so zalotili pri metanju bambusovih poganjkov, lizik, cigaret, jajc in kruha ter pljuvanju v zunanji igralni prostor pand.
Zaradi neprimernega vedenja v bližini živali je dvanajst turistov prejelo dosmrtno prepoved obiska Kitajskega raziskovalnega centra za vzrejo velikih pand v Chengduju, poroča CNN.
Po uradni objavi na WeChat računu centra so obiskovalci, stari med 26 in 61 let, bili ujeti pri metanju bambusovih poganjkov, lizik, cigaret, jajc in kruha ter pljuvanju v zunanji igralni prostor pand. Incidenti so se zgodili med aprilom in junijem tega leta, pri čemer kršitelji niso obiskali centra skupaj, ampak je šlo za posamezna dejanja.
Centru, ki velja za eno izmed najbolj priljubljenih turističnih atrakcij v Chengduju, je uspelo zagotoviti, da so vse pande ostale zdrave in brez poškodb. Vendar so se odločili za stroge ukrepe za zaščito živali in obiskovalcem na svoji spletni strani izrecno svetujejo: "Prosimo, bodite pozorni na svojo varnost in varnost živali. Ostanite tiho in se izogibajte stikom z živalmi. Prepovedano je smetenje, pljuvanje, metanje hrane v prostor za živali in druga vedenja, ki ogrožajo njihovo varnost."
Prekrškarje čakajo različne kazni glede na resnost kršitve pravil, od kritik in izobraževanja do prepovedi vstopa za eno leto, pet let ali celo dosmrtno.
Raziskovalni center za vzrejo velikih pand v Chengduju, ki je bil odprt leta 1987 v provinci Sečuan na jugozahodu Kitajske, si prizadeva postati svetovno priznan raziskovalni center, izobraževalno središče za ohranjanje narave in mednarodna turistična destinacija. Njegov cilj je poustvariti naravno okolje velikih pand, ki so avtohtone za Kitajsko.
Poleg teh strogih ukrepov za varovanje živali in njihovega habitata znanstveniki v centru včasih uporabljajo tudi nenavadne metode za zmanjšanje stresa pri pandah. Med drugim se oblečejo v kostume pand, prepojene z urinom pand, da bi se lažje vklopili v okolje.
Leta 2018 je Svetovni sklad za naravo (WWF) izboljšal status velikih pand iz ogroženih v ranljive. Danes v divjini živi približno 1800 pand, kar je rezultat prizadevanj za njihovo ohranitev in zaščito.
Novo na Metroplay: Maja Keuc iskreno o življenju na Švedskem in kaj jo je pripeljalo nazaj